Всего на сайте:
282 тыс. 988 статей

Главная | Агрономия, Сельское хозяйство

Утворення молока і молоковіддача  Просмотрен 43

 

Великий винахідник Едісон сказав: «Молоко створено хіміком, який вище за нас». І це дійсно так. Механізм утворення молока в молочній залозі до цих пір точно не з'ясовано й чекає своїх першовідкривачів.

Молокоутворення - складний процес. Воно пов'язане з роботою не тільки молочної залози (вимені), а й інших органів і систем організму корови: центральної нервової системи, органів травлення, кровообігу, залоз внутрішньої секреції і, можна сказати, всіх інших органів. Регулюється утворення молока нервової та гуморальної системою.

Молоко утворюється з речовин крові, які молочною залозою переробляються в складові частини молока. У порівнянні з плазмою крові в молоці корови цукру більше в 90-95 разів, жиру - в 20, кальцію - в 14, калію - у 9 разів, але містить білків менше в 2 рази, а натрію - в 7 разів.

Органічні речовини молока за своєю структурою і властивостями характеризуються притаманною тільки їх специфічністю. Молоко містить молочний цукор (лактоза), якого немає в крові, білки (казеїн, альбумін) і молочний жир, різко відрізняється від білків і жирів крові.

Молочна залоза корів добре забезпечується кров'ю. Доказатель-11 ном цього служить те, що для утворення 1 л молока необхідно, щоб через вим'я пройшло 400-500 літрів крові або для освіти 10 30 л молока - 8-15 т крові, а для рекордного показника вищого добового надою корови Убре Бланки - 110,9 кг - 44-55 т. Це колосальна робота, якщо врахувати, що питома вага крові в тілі великої рогатої худоби складає всього 4,2% (для прикладу: у корови живою масою 500 кг є крові всього 21 кг; для отримання 1 л молока через вим'я проходить уся кров 20-24 рази, а удою 20-30 л - необхідно 400-720 разів). Швидкість кровообігу в молочній залозі лактуючої корови в кілька разів більше, ніж у нелактуючої.

Всі речовини, що входять до складу молока, синтезуються секреторним епітелієм альвеол і епітелієм, що вистилає молочні ходи. Кожна клітина секреторного епітелію вимені виробляє молоко з усіма його складовими частинами. При цьому на утворення 1 л молока рекордистки Убре Бланка витрачає близько 13 хвилин.

Під секрецією молока розуміють синтез молока в протоплазмі епітелію молочної залози. Механізм утворення молока у вимені грунтується на поживних речовинах корму, що надходить в молочну залозу з кров'ю. Відбір цих речовин - фізіологічно активний процес, а не просто фільтрація з крові. Молокоутворення здійснюється шляхом абсорбції (поглинання) «попередників» молока з крові, а потім на основі біосинтезу складових частин молока у секреторних клітинах.

При цьому встановлено, що секреція молока здійснюється під дією гормону пролактину, що виділяється з передньої долі гіпофіза в кров і доставляється в молочну залозу, і відбувається це в інтервалах між доїння, протікає рівномірно до заповнення ємності вимені до 80-90%, а потім різко знижується у зв'язку зі зростанням тиску усередині вимені. У зв'язку з цим при оптимальних інтервалах між доїння, коли не відбувається підвищення тиску в вимені, секреція молока протікає з великою швидкістю і, отже, підвищується добова продукція молока.

Секреція молока тісно пов'язана з молоковиділенням і молоковіддачею. Утворення молока відбувається безперервно, якщо вим'я звільняється від нього періодично.

Молоко накопичується в альвеолах. З альвеол воно надходить в найдрібніші молочні протоки, що утворюють молочні канали, які укрупнюються і формують молочні ходи, відкриваються в молочну цистерну, окрему для кожної чверті вимені. З цистерни залози молоко переходить в цистерну соска, а потім надходить у сосковий канал. Складну систему порожнин (альвеоли → протоки → канали → ходи → цистерна вимені → цистерна соска → сосковий канал) називають ємнісний системою молочної залози.

 

Предыдущая статья:Наукова агрономія, Вплив годівлі корів коренеплодами на молочну продуктивність Следующая статья:Вплив годівлі корів на молочну продуктивність
page speed (0.0157 sec, direct)