Всего на сайте:
282 тыс. 988 статей

Главная | Биология, Зоология, Анатомия

Лекція № 18. Тема:Життєвий цикл у тварин і рослин. Етологія. Поведінка тварин та ро..  Просмотрен 813

Тема:Життєвий цикл у тварин і рослин. Етологія. Поведінка тварин та рослин, методи її вивчення.

Мета:Сформувати у студентів поняття про механізми регенерації, ріст організмів та його регуляцію, основи ембріотехнологій. Сформувати у студентів поняття про інстинкти та генетично детерміновані форми поведінки.

 

План

1. Ріст та регенерація.

2.Життєві цикли.

3.Ембріотехнології.

4.Химерні організми.

5.Інстинки та їх види.

6.Поведінка тварин та рослин, методи її вивчення.

7.Генетично детерміновані форми поведінки.

Ріст та регенерація.

Ріст організмів – це пуступове збільшення їхньої маси та розмірів завдяки переважанню процесів пластичного обміну над енергетичним. Ріст здійснюється протягом онтогенезу багатоклітинних чи в інтерфазі одноклітинних організмів. Він буває обмежений і необмежений. Обмежений ріст спостерігають у тих випадках, коли особина його припиняє, досягаючи певних розмірів, як, правило, набуваючи здатності до розмноження. При необмеженому рості збільшення розмірів і біомаси організмів триває до їхньої смерті.

Залежно від будови покривів тіла, особливостей онтогенезу та зовнішніх умов ріст буває безперервним або періодичним. У разі безперервного росту організм поступово збільшується, доки не досягає певних розмірів або не настає смерть. Періодичний ріст спостерігають у тих випадках, коли періоди збільшення росту чергують з періодами припинення росту.

Ріст припиняється у тих тварин, які впадають у сплячку під дією несприятливих чинників, а також у рослин унаслідок впливу хімічних сполук, які перешкоджають поділу клітини або гальмують пластичний обмін.

Ріст особин кожного виду залежить від спадково визначених його закономірностей, регуляційних механізмів організму, зовнішніх чинників. У тварин ріст регулюється насемперед гормонами та нейрогормонами, у рослин – фітогормонами.

Дуже важливе значення для реалізації онтогенезу має регенерація. Регенерація – це процеси відновлення організмом втрачених або пошкоджених частин, а також відтворення цілісного організму з певної його частини. Завдяки процесам регенерації постійно замінюються клітини і тканини, термін функціонування яких вичерпаний, що необхідно для нормального функціонування організму. Процеси регенерації лежать в основі вегетативного розмноження. Регенерація є загально-біологічним явищем.

Предыдущая статья:Постембріональний період розвитку Следующая статья:Прості та складні життєві цикли.
page speed (0.0116 sec, direct)