Вивчити будову лужних акумуляторів.
1945
Обладнання: лужний акумулятор.
Лужні акумулятори бувають двох видів: кадмієво-нікелеві та залізно-нікелеві.
Кадмієво-нікелеві акумулятори (рис. 13) зібрані в сталевому нікельованому циліндричному корпусі, що складається з двох частин: кришки 1 та чашки 2. При зборці між ними розташовують герметизуючи прокладку 3. В середині чашки розміщують дискові електроди 4 і 5, розділені сепаратором 6.
Рис.13. Будова кадмієво-нікелевого акумулятора
Основна складова активної маси електрода «+» - гідрат оксиду нікелю з добавками графіту, оксидів кобальту та кадмію, а електрод «–» зроблений із металевого кадмію та гідрату оксиду кадмію з добавкою оксиду нікелю. Електроди та сепаратор просочені електролітом, яким є розчин їдкого калію з їдким літієм. Заливається він один раз при виготовлені акумулятора. Термін придатності його – до тисячі циклів «зарядка-розрядка».
Залізно-нікелевий акумулятор складається з двох груп стальних (залізних) нікельованих рамок з активною масою, поміщених в стальну посудину з електролітом.
Активною масою пластин «+» 1 слугує гідрооксид нікелю в суміші з порошкоподібним графітом, а пластин «–» 2 – суміш порошкоподібного заліза та кадмію. По зовнішньому вигляду ці пластини майже однакові: їх виготовляють із тонкого листового заліза з мілкими отворами, через які електроліт проникає в активну масу.
Рис. 14. Будова залізно-нікелевого акумулятора
В кришці акумулятора маються три отвори: два крайніх 3 - для виводу клем та середнє 4 – для заливки електроліту. В середній отвір закручена стальна пробка з боковим отвором для виходу газів. Батареї цих акумуляторів збирають в спеціальному ящику, конструкція якого показана на рис. 14.
Електроліт для лужних акумуляторів готують з їдкого калію або їдкого натрію шляхом розчину його в дистильованій воді. Густина розчину повинна бути 1,18 г/см3.
Лужні акумулятори, в залежності від їх призначення поділяються на анодні – А, накальні – Н, ліхтарні – Л та інші. На маркіруванні акумулятора вказується також склад активної речовини та ємність в ампер-годинах. Наприклад, марка НКН-60 означає: накальний, кадмієво-нікелевий, ємністю 60 А.год.
Застосування залізно-нікелевих акумуляторів обмежено, бо їм властивий великий саморозряд (особливо при високих температурах).
Дослід 8