Всего на сайте:
248 тыс. 773 статей

Главная | Культура, Искусство

Історичний портрет - Лесь Курбас (1887-1937) (Олександр Степанович)  Просмотрен 1685

Лесь Курбас (1887-1937) (Олександр Степанович) — ви­значний український театральний діяч та режи­сер. Наприкінці березня 1916 р. на запрошення М. Садовського переїжджає до Києва. На київській сцені дебютував у ролі Степана в драмі «Неволь­ник» М. Кропивницького. Згодом приєднався до групи випускників музично-драматичної школи, які створили «Молодий Театр», метою якого було виховання і розвиток акторських здібностей мо­лоді. У квітні 1919 р. наказом Театрального комі­тету при Народному комісаріаті освіти «Молодий театр» було об'єднано з Державним драматичним театром у Києві. Під час денікінської окупації Киє­ва Л. Курбас працював над оперою « Тарас Вульба» Л. Лисенка. У червні 1920 р. колектив акторів на чолі з Лесем Курбасом утворив Київський драматичний театр, який поставив українською мовою виставу В. Шекспіра «Макбет». 1921 р. Л.Курбас створив у Харкові у мистецьке об'єднання «Березіль», до якого увійшло близько 250 театральних діячів та акторів. У 1930 р. став керівником реорганізованого Харківського театру малих форм «Веселий пролетар», раніше з його ініціативи у Харкові було створено Театр української опери та Театр для дітей. Активна діяльність Л.Курбаса на ниві української національної культури вже 1927 р. викликала необґрунтовані звинувачення у націоналізмі, формалізмі, відриві від радянської дійсності тощо. 26 грудня 1933 р. його було заарештовано, а зго­дом заслано на північ у табори ГУЛАГу. Розстріляний у 1937 р.

 

— Заснування у Харкові українського театру опери та балету (1925 р.).

— Створення Асоціації художників Червоної України, членами якої були видатні українські митці С. Їжакевич, К. Трохименко, Ф. Кричевський та ін.

— Плідна праця засновника оригінальної художньої школи М. Бойчука.

— Розгортання роботи Одеської та Київської кіностудій.

— Початок творчого шляху видатного українського режисера Э. Довженка (фільми «Звенигора», «Арсенал»).

— Збагачення українського музичного мистецтва творами композиторів М. Леонтовича, К. Стеценка, Г. Верьовки, Л.Ревуцького тощо.

Предыдущая статья:Історичний портрет - Липський (1863-1937) Володимир Іполитович Следующая статья:УКРАЇНА У 1960-1990-Х РОКАХ
page speed (0.0139 sec, direct)