Всего на сайте:
282 тыс. 988 статей

Главная | Право

Тема №6 Злочини проти громадського порядку та моральності  Просмотрен 568

1. Хуліганство (ст. 296 КК). Відмінність від групового порушення громадського порядку та масових заворушень

 

Родовий та основний безпосередній об’єкт злочину – громадський порядок, тобто сукупність суспільних відносин, що забезпечують нормальні умови життєдіяльності людини, діяльності підприємств, установ і організацій під час підготовки та проведення футбольних матчів шляхом встановлення, дотримання і реалізації правових та етичних норм.

Об’єктивна сторона хуліганства – це грубе порушення громадського порядку, вчинення активних дій.

Місце вчинення злочину: громадські місця – це місця спільного проживання, праці, відпочинку, а також спілкування людей з метою задоволення різноманітних життєвих потреб; за необхідних умов – квартири та інше помешкання особи як:

· у присутності інших людей, в місцях відпочинку, навчання, в обстановці прове­дення публічного заходу (концерт, футбольний матч тощо);

· за відсутності сторонніх осіб чи у присутності лише потерпілого (вночі, у безлюдному місці, в помешканні).

Грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства – це порушення, що супроводжується особливою зухвалістю або винятковим цинізмом.

Хуліганство, вчиненез особливою зухвалістю (ознаки):

· порушення громадського порядку протягом тривалого час та небажання його припиняти;

· погрози вбивством, заподіянням побоїв, легких тілесних ушкоджень;

· застосування насильства із заподіянням тілесних ушкоджень; знущання над особою з нанесенням їй побоїв або мордуванням, катуванням особи;

· знищення чи пошкодження чужого майна;

· зрив масового заходу (концерту, зборів, виборів, випускного вечора тощо), порушення нічного відпочинку людей, тимчасове припиненням нормальної діяльності підприємства, установи, організації чи громадського транспорту, тощо.

Хуліганство, вчиненез винятковим цинізмом (ознаки):

· демонстративна неповага до загальноприйнятих норм моралі (наприклад, прояви безсоромності: непристойні рухи тіла, публічне оголення і демонстрування статевих органів, публічне вчинення добровільного статевого акту, тощо);

· знущання над хворими, старими, особами, які знаходяться в безпорадному стані.

Злочин є закінченим з моменту вчинення хуліганських дій.

Суб’єктзлочину – фізична осудна особа, якій на момент вчинення злочину виповнилося 14 років.

Ознаки суб’єктивної сторонизлочину: вина у формі прямого умислу, мотив – явна неповага до суспільства, тобто очевидна, демонстративна зневага винного до встановлених у суспільстві правил поведінки.

Кваліфікуючою ознакою злочину (ч. 2 ст. 296 КК) є вчинення хуліганських дій групою осіб.

Особливо кваліфікуючими ознакамихуліганства є вчинення його: 1) особою, раніше судимою за хуліганство; 2) з опором представникові влади або представникові громадськості, які виконували обов’язки з охорони громадського порядку, чи іншим громадянам, які припиняли хуліганські дії (ч. 3 ст. 296 КК); 3) із застосуванням вогнепальної або холодної зброї чи іншого предмета, спеціально пристосованого або заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень (ч. 4 ст. 296 КК).

Опір це активна протидія особи, яка вчиняє хуліганство, з метою позбавити потерпілих можливості виконати службовий чи громадський обов’язок з охорони громадського порядку:

· відштовхування;

· погроза застосування зброї (як вогнепальної та холодної), або інших предметів (палиці, каміння, металевих прутів тощо), що можуть завдати шкоди життю та здоров’ю особи;

· завдання побоїв, заподіяння тілесних ушкоджень.

Застосуваннявогнепальної або холодної зброї та іншого предмета – цепогроза або її використання для заподіяння фізичної шкоди людині.

Спеціально пристосовані предмети– це змінені, доповнені, доукомплектовані предмети (наприклад, заточення металевого прутка; загострення дерев’яної палиці; відбивання денця пляшки).

Заздалегідь заготовлені предмети– це принесені на місце вчинення хуліганських дій будь-які предмети, пристосування.Наприклад, футбольний фанат приходить на стадіон з биткою, яку під час бійки застосовує для завдання ударів.

Особливості кваліфікації:якщо під час вчинення хуліганства винний скоює вбивство або заподіює тяжкі тілесні ушкодження, вчинене утворює сукупність злочинів, передбачених ст. 296 та п. 7 ч. 2 ст. 115 або ст. 121 КК.

Предыдущая статья:Відмінність незаконного поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами від злочинів, передбачених ст. 262, 263-1 і 264 КК Следующая статья:Відмінність хуліганства від групового порушення громадського порядку та масових заворушень
page speed (0.0152 sec, direct)