Всего на сайте:
303 тыс. 117 статей

Главная | Механика

Загальні відомості про трактори і автомобілі  Просмотрен 1984

Трактор – це колісна або гусенична самохідна машина, призначена для переміщення причіпних або начіпних сільськогосподарських, дорожних і інших машин і знарядь, буксируємих причепів; при цьому механізми начіплюємих або буксируємих машин можуть приводитися в дію від двигуна трактора через вал відбору потужності (ВВП). Двигун трактора може також приводити в рух стаціонарні машини, для чого трактор може комплектуватися приводним шківом.

Рис.1.1. Розміщення механізмів і складальних одиниць колісного

трактора МТЗ-80:

1 – двигун; 2 – муфта зчеплення; 3 – коробка передач; 4 – головна передача; 5 – механізм повороту (диференціал) з блокувальною фрикційною муфтою; 6 – кінцева передача; 7 – ведуче колесо; 8 – напрямне колесо;

9 – передній міст; 10 – причіпний гак; 11 – гідро начіпний пристрій;

12 – вал відбору потужності

 

Щоб виконати велику кількість різних по своєму характеру робіт, потрібні різні типи тракторів.

Сукупність моделей тракторів, рекомендованих до виробництва для забезпечення потреб народного господарства, утворює типаж тракторів.

Колісний трактор (рис. 1.1) може мати два або чотири ведучих колеса (для покращення тягових якостей і підвищення прохідності). В порівнянні з гусеничним він більш універсальний, дешевший в виготовленні і експлуатації. Але на зволожених і сипучих грунтах колісний трактор не може бути використаний ефективно, як гусеничний.

Вага гусеничного трактора (рис. 1.2) розподіляється на більшу опорну площу, ніж колісного, тому тиск його на грунт менший. Для кращого зчеплення з грунтом у гусеничного трактора багато грунтозачепів одночасно входять в грунт, а у колісного - тільки декілька. Гусеничний трактор менше буксує і менше ущільнює грунт.

 

Рис.1.2.Розміщення механізмів і складальних одиниць на гусеничному тракторі ДТ-75МВ:

I – двигун з маховиком; II – трансмісія; III – ходова система;

IV – остов; V – робоче обладнання; 1 – двигун; 2 – зчеплення; 3 – коробка передач; 4 – головна передача; 5 – механізм повороту (планетарний механізм з гальмами); 6 – кінцева передача; 7 – ведуча зірочка; 8 – напрямне колесо; 9 – гусениця; 10 – причіпний пристрій; 11 – начіпний пристрій;

12 – вал відбору потужності

 

Самохідне шасі – це особливий тип універсально-просапного трактора з передньою рамою для навішування машин і знарядь.

Автомобіль (рис. 1.3) – це саморухаючийся екіпаж, який призначений для перевезення по безрейковим шляхам пасажирів, вантажів або спеціального обладнання і буксирування причепів. По призначенню автомобілі ділять на пасажирські, вантажні і спеціальні, а по пристосуванню до дорожних умов – автомобілі нормальної і підвищеної прохідності.

До трактора в складі МТА пред'являють різні експлуатаційні, економічні, технічні, екологічні і інші вимоги, які можна розділити на 4 групи:

Вимоги технологічного процесу роботи МТА – малий тиск рушіїв на грунт ( не більше 0,042 МПа для гусеничних і 0,08…0,11 МПа – для колісних тракторів, відносно невелика швидкість руху з метою збереження структури грунту, можливість агрегатування з великою кількістю машин і знарядь достатній дорожній і агротехнічний кліренс;

Техніко-економічні вимоги – висока продуктивність і економічність;

Загально - технічні вимоги – надійність і легкість технічного обслуговування і ремонту;

 

Рис.1.3 Розміщення механізмів і складальних одиниць

вантажного автомобіля:

1 – двигун; 2 – зчеплення; 3 – коробка передач; 4 – головна передача; 5 – механізм повороту (диференціал); 6 – заднє колесо і ресора заднього колеса;

7 – рама; 8 – рульове колесо з рульовим приводом; 9 – ресори передніх коліс;

10 – переднє колесо

 

Вимоги охорони праці, безпеки руху і захисту навколишнього середовища – забезпечення комфортності роботи тракториста, мале зусилля на органах керування, малий рівень шуму на робочому місці, відсутність викидів відпрацьованих матеріалів в грунт, застосування травмобезпечної кабіни.

Експлуатаційні властивості тракторів та автомобілів визначають ступінь їхньої пристосованості до експлуатації (продуктивність, витрати пального, тягові властивості, ергономічні та інші.

Вантажні сільськогосподарські автомобілі мають задовольняти специфічні експлуатаційні вимоги за вантажопідйомністю, вантажомісткістю, прохідністю, мінімально стійкою швидкістю руху під час спільної роботи зі збиральною машиною, конструкцією і герметичністю кузова.

Технологічні показники і технічні характеристики тракторів взаємозв'язані між собою:

Технологічний показник Характеристика, що визначає технологічний показник Конструктивний параметр
Продуктивність Номінальне тягове зусилля трактора, номінальна потужність двигуна, агрегатування, навісоздатність, ергономіка, надійність Основні: Маса трактора і потужність двигуна, компонувальна схема, відповідність призначенню трактора двигуна, трансмісії, ходової частини, рівень автоматизації, оснащеність технологічним обладнанням
Агротехнічні властивості Питомий тиск на грунт, дорожній та агротехнічний просвіт, керованість, оглядовість  
Вартість Ціна трактора, надійність, витрата паливно-мастильних матеріалів  

Тягове зусилля (рис. 1.4) колісного трактора і автомобіля забезпечується зчіпними властивостями взаємодії ведучого колеса з опорною поверхнею, при коченні якого обертальний рух перетворюється в поступальний.

 

Рис.1.4 Схема руху колісного трактора класичної компоновки по

горизонтальній поверхні шляху:

1 – двигун; 2 – муфта зчеплення; 3 – коробка зміни передач; 4 – головна передача; 5 – кінцева передача; 6 – ведучі колеса; 7 – напрямні колеса

Таблиця 1

Предыдущая статья:Длина дуги плоской кривой Следующая статья:Основні технічні характеристики автомобілів
page speed (0.0174 sec, direct)