Всего на сайте:
236 тыс. 713 статей

Главная | Медицина, Здоровье

КРОК-1 МЕДИЦИНА ВІТЧИЗНЯНІ СТУДЕНТИ  Просмотрен 703

1. У крові хворого виявлено підвищення активності ЛДГ4,5, АлАТ, карбамоїлорнітинтрансферази. В якому органі можна передбачити розвиток патологічного процесу?

A. Печінка (можливий гепатит)

B. Серцевий м’яз (можливий інфаркт міокарда)

C. Скелетні м’язи

D. Сполучна тканина

E. Нирки

2. У хворого в крові збільшена концентрація пірувату. Значна його кількість екскретується з сечею. Дефіцит якого вітаміну має місце у хворого?

A. B1

B. B2

C. B3

D. E

E. B6

3. Після видалення 2/3 шлунка у крові зменшилась кількість еритроцитів, зріс їх об’єм, знизився рівень гемоглобіну. Дефіцит якого вітаміну приводить до таких змін картини крові?

A. В12

B. С

C. Р

D. В6

E. Р

4. Людина захворіла на пелагру. При опитуванні стало відомо, що впродовж тривалого часу вона харчувалася переважно кукурудзою, мало вживала м’яса. Дефіцит якої речовини у кукурудзі спричинив розвиток хвороби?

A. Триптофан

B. Гістидин

C. Тирозин

D. Пролін

E. Аланін

5. Дитина 9-ми місяців харчується синтетичними сумішами, не збалансованими за вмістом вітаміну В6. У дитини спостерігається пелагроподібний дерматит, судоми, анемія. Розвиток судом може бути пов'язаний з дефіцитом утворення:

A. ГАМК

B. Гістаміну

C. Серотоніну

D. ДОФА

E. Дофаміну

6. Хворий з діагнозом вогнищевий туберкульоз верхньої долі правої легені в складі комбінованої терапії одержує ізоніазид. Через деякий час пацієнт почав пред’являти скарги на м’язову слабкість, зниження шкірної чутливості, порушення зору, координації рухів. Який вітамінний препарат доцільно використати для усунення даних явищ?

A. Вітамін В6

B. Вітамін А

C. Вітамін D

D. Вітамін В12

E. Вітамін C

7. У лікарню доставлений хворий з отруєнням інсектицидом - ротеноном. Яка ділянка мітохондріального ланцюга переносу електронів блокується цією речовиною?

A. НАДН-коензим Q редуктаза

B. Сукцинат-коензим Q редуктаза

C. Коензим Q-цитохром с редуктаза

D. Цитохром с оксидаза

E. АТФ-синтетаза

8. До реанімаційного відділення в тяжкому стані, без свідомості надійшов пацієнт. Діагностовано передозування барбітуратів, які спричинили феномен тканинної гіпоксії. На якому рівні відбулося блокування електронного транспорту?

A. НАДН-коензим-Q-редуктаза

B. Убіхінон

C. Цитохромоксидаза

D. АТФ-синтаза

E. Цитохром b - цитохром c1

9. Тварині внутрішньовенно ввели концентрований розчин хлориду натрію, що зумовило зниження його реабсорбції в канальцях нирок. Зміни секреції якого гормону це можуть пояснити?

A. Зменшення альдостерону

B. Збільшення альдостерону

C. Зменшення вазопресину

D. Збільшення вазопресину

E. Зменшення натрійуретичного фактора

10. Пацієнта турбують поліурія (7 л на добу) та полідипсія. При обстеженні не виявлено ніяких розладів вуглеводного обміну. Дисфункція якої ендокринної залози може бути причиною даних порушень?

A. Нейрогіпофізу

B. Аденогіпофізу

C. Острівців підшлункової залози

D. Кори наднирників

E. Мозкової речовини наднирників

11. У хворої внаслідок запалення порушена ендокринна функція фолікулярних клітин фолікулів яєчника. Синтез яких гормонів буде пригнічений?

A. Естрогенів

B. Прогестерону

C. Лютропіну

D. Фолікулостимулюючого гормону

E. Фолістатину

12. Інозитолтрифосфати в тканинах організму утворюються в результаті гідролізу фосфатидилінозитолдифосфатів і відіграють роль вторинних посередників (месенджерів) в механізмі дії гормонів. Їх дія в клітині направлена на:

A. Вивільнення іонів кальцію з клітинних депо

B. Активацію аденілатциклази

C. Активацію протеїнкінази А

D. Гальмування фосфодіестерази

E. Гальмування протеїнкінази С

13. Після перенесеного сепсису у хворої 27 років з’явився бронзовий колір шкіри, характерний для аддісонової хвороби. Механізм гіперпігментації полягає в підвищенні секреції гормону:

A. Меланоцитстимулюючого

B. Соматотропного

C. Гонадотропного

D. β-Ліпотропного

E. Тиреотропного

14. Жінка 26-ти років поступила у пологове відділення в терміні вагітності 40 тижнів. Шийка матки розкрита, але скорочення матки відсутнє. Лікар дав засіб гормональної природи для посилення пологової діяльності. Назвіть засіб:

A. Окситоцин

B. Гідрокортизон

C. АКТГ

D. Тестостерон

E. Естрон

15. Хворий 49-ти років був доставлений до лікарні в коматозному стані. В анамнезі - цукровий діабет. Об’єктивно: дихання Кусмауля, зниження артеріального тиску, у видихуваному повітрі запах ацетону. Після проведеної невідкладної терапії стан покращився. Який препарат було введено хворому?

A. Інсулін

B. Адреналін

C. Ізадрин

D. Букаркам

E. Глібенкламід

16. У хворих тиреотоксикозом спостерігається гіпертермія, булімія, схуднення, що пов'язано з порушенням:

A. Сполучення окислення та фосфорилування

B. Розпаду АТФ

C. Реакцій синтезу жирів

D. Реакцій циклу лимонної кислоти

E. Реакцій бета-окислення жирних кислот

17. Внаслідок вираженого зниження концентрації кальцію в плазмі крові у дитини 2-х років виникли тетанічні скорочення дихальних і глоткових м’язів. Зниження секреції якого гормону може бути причиною цього?

A. Паратгормон

B. Тиреокальцитонін

C. Кортизол

D. Альдостерон

E. Соматотропін

18. Людина впродовж тривалого часу вживала їжу, бідну на метіонін, внаслідок чого у неї спостерігалися розлади функції нервової та ендокринної систем. Це може бути наслідком порушення синтезу:

A. Адреналіну

B. Пірувату

C. Тироніну

D. Глюкагону

E. Жирних кислот

19. Хворий доставлений до медичного закладу в коматозному стані. Зі слів супроводжуючих, знепритомнів під час тренування на завершальному етапі марафонської дистанції. Яка кома, найбільш вірогідна, в даного пацієнта?

A. Гіпоглікемічна

B. Гіперглікемічна

C. Гіпотиреоїдна

D. Ацидотична

E. Печінкова

20. Дитина 1-го року відстає в розумовому розвитку від своїх однолітків. Ранком відзначаються блювання, судоми, непритомність. У крові – гіпоглікемія натще. З дефектом якого ферменту це пов’язане?

A. Глікогенсинтетаза

B. Сахараза

C. Аргіназа

D. Фосфорилаза

E. Лактаза

21. В крові хворого виявлено високий вміст галактози, концентрація глюкози знижена, відмічена розумова відсталість, змутнення кришталика. Яке захворювання має місце?

A. Галактоземія

B. Лактоземія

C. Цукровий діабет

D. Стероїдний діабет

E. Фруктоземія

22. У хворого, який проходить курс лікувального голодування, нормальний рівень глюкози у крові підтримується головним чином за рахунок глюконеогенезу. З якої амінокислоти при цьому у печінці людини найбільш активно синтезується глюкоза?

A. Аланін

B. Глутамінова кислота

C. Валін

D. Лейцин

E. Лізин

23. Серед антиатеросклеротичних препаратів, що застосовуються з метою профілактики та лікування атеросклерозу, є левостатин. Він діє шляхом:

A. Гальмування біосинтезу холестерину

B. Пригнічене всмоктування холестерину в кишковнику

C. Активації метаболізму холестерину

D. Стимулювання екскреції холестерину з організму

E. Усіма наведеними шляхами

24. Для підвищення результатів спортсмену рекомендували застосовувати препарат, який містить у собі карнітин. Який процес в найбільшій ступені активується карнітином?

A. Транспорт жирних кислот в мітохондрії

B. Синтез кетонових тіл

C. Синтез ліпідів

D. Тканинне дихання

E. Синтез стероїдних гормонів

25. Недостатність в організмі лінолевої та ліноленової кислот призводить до ушкоджень шкіри, випадіння волосся, сповільненого загоювання ран, тромбоцитопенії, зниження опірності до інфекційних захворювань. Порушення синтезу яких речовин найвірогідніше зумовлює вказані симптоми:

A. Ейкозаноїдів

B. Інтерлейкінів

C. Інтерферонів

D. Катехоламінів

E. Кортикостероїдів

26. До лікаря звернулась жінка з приводу поганого самопочуття дитини – відсутність апетиту, поганий сон, дратливість. При біохімічному обстеженні в крові виявлено відсутність ферменту глюкоцереброзидази. Для якої патології це характерно?

A. Хвороба Гоше

B. Хвороба Тея-Сакса

C. Хвороба Німана-Піка

D. Хвороба Гірке

E. Хвороба Помпе

27. При лабораторному дослідженні у хворого виявили стеаторею. Вкажіть фермент, недостатність дії якого призвела до виникнення цього симптому:

A. Ліпаза

B. Хімотрипсин

C. Пепсин

D. Лактаза

E. Амілаза

28. В сечі новонародженого визначається цитрулін та високий рівень аміаку. Вкажіть, утворення якої речовини найімовірніше порушене у цього малюка?

A. Сечовини

B. Сечової кислоти

C. Аміаку

D. Креатиніну

E. Креатину

29. Похідні птерину – аміноптерин і метотрексат – є конкурентними інгібіторами дігідрофолатредуктази, внаслідок чого вони пригнічують регенерацію тетрагідрофолієвої кислоти з дигідрофолату. Ці лікарські засоби приводять до гальмування міжмолекулярного транспорту одновуглецевих груп. Біосинтез якого полімеру при цьому пригнічується?

A. ДНК

B. Білок

C. Гомополісахариди

D. Гангліозиди

E. Глікозаміноглікани

30. Пацієнт 33 років, хворіє 10 років. Періодично звертається до лікаря зі скаргами на гострі болі в животі, судоми, порушення зору. У його родичів спостерігаються подібні симптоми. Сеча червоного кольору. Госпіталізований з діагнозом гостра переміжна порфірія. Причиною захворювання може бути порушення біосинтезу:

A. Гему

B. Інсуліну

C. Жовчних кислот

D. Простагландинів

E. Колагену

31. У хворого жовтяницею встановлено: підвищення у плазмі крові вмісту непрямого (вільного) білірубіну, в калі і сечі – високий вміст стеркобіліну, рівень прямого (зв’язаного) білірубіну в межах норми. Про який вид жовтяниці можна стверджувати?

A. Гемолітична

B. Жовтяниця немовлят

C. Паренхіматозна

D. Хвороба Жільбера

E. Механічна

32. Хвора 48-ми років надійшла до клініки із скаргами на слабкість, дратівливість, порушення сну. Об’єктивно: шкіра та склери жовтого кольору. У крові: підвищення рівня загального білірубіну з переважанням прямого. Кал – ахолічний. Сеча – темного кольору (жовчні пігменти). Яка жовтяниця має місце у хворої?

A. Механічна

B. Гемолітична

C. Синдром Кріглера-Найяра

D. Синдром Жільбера

E. Паренхіматозна

33. У 70-ті роки вчені встановили, що причиною важкої жовтяниці новонароджених є порушення зв’язування білірубіну в гепатоцитах. Яка речовина використовується для утворення кон’югату?

A. Глюкуронова кислота

B. Сечова кислота

C. Молочна кислота

D. Піровиноградна кислота

E. Сірчана кислота

34. Хвора 36-ти років страждає на колагеноз. Збільшення вмісту якого метаболіту найбільш вірогідно буде встановлено у сечі?

A. Оксипроліну

B. Iндикану

C. Креатиніну

D.

Сечовини

E. Уробіліногену

35. Хворому з підозрою на діагноз "прогресуюча м’язова дистрофія" був зроблений аналіз сечі. Наявність якої сполуки в сечі підтверджує діагноз?

A. Креатин

B. Кальмодулін

C. Колаген

D. Порфірин

E. Міоглобін

36. У хворого, який скаржиться на поліурію та полідипсію, знайдено цукор в сечі. Вміст цукру в плазмі крові у нормі. З чим пов’язаний механізм глюкозурії у хворого?

A. Порушення реабсорбції глюкози в канальцях нефрону

B. Порушення фільтрації глюкози в клубочковому відділі нефрону

C. Гіперпродукція глюкокортикоїдів наднирниками

D. Недостатня продукція інсуліну підшлунковою залозою

E. Інсулінорезистентність рецепторів клітин

37. Робітниця хімічного підприємства внаслідок порушення правил безпечної роботи зазнала токсичної дії азотистої кислоти та нітритів, які викликають дезамінування цитозину в молекулі ДНК. Який фермент ініціює ланцюг репараційних процесів?

A. Уридин-ДНК-глікозидаза

B. Тимідилатсинтаза

C. Цитидинтрифосфатсинтетаза

D. ДНК-залежна-РНК-полімераза

E. Оротидилмонофосфат-декарбоксилаза

38. У клітинах в гранулярній ЕПС відбувається етап трансляції, при якому спостерігається просування і-РНК щодо рибосоми. Амінокислоти з’єднуються пептидними зв’язками в певній послідовності – відбувається біосинтез поліпептиду. Послідовність амінокислот у поліпептиді буде відповідати послідовності:

A. Кодонів і-РНК

B. Антикодонів р-РНК

C. Нуклеотидів т-РНК

D. Нуклеотидів р-РНК

E. Антикодонів т-РНК

39. Хворому на хронічний гепатит для оцінки знешкоджуючої функції печінки було проведено пробу з навантаженням бензоатом натрію. Виділення якої кислоти з сечею характеризуватиме знешкоджуючу функцію печінки?

A. Гіпурова

B. Щавлева

C. Лимонна

D. Фенілоцтова

E. Валеріанова

40. У дитини спостерігається затримка фізичного та розумового розвитку, глибокі порушення з боку сполучної тканини внутрішніх органів, у сечі виявлено кератансульфати. Обмін яких речовин порушений:

A. Глікозаміногліканів

B. Колагену

C. Еластину

D. Фібронектину

E. Гіалуронової кислоти

41. За клінічними показами хворому призначено піридоксальфосфат. Для корекції яких процесів рекомендований цей препарат?

A. Трансамінування і декарбоксилювання амінокислот

B. Окисного декарбоксилювання кетокислот

C. Дезамінування пуринових нуклеотидів

D. Синтезу пуринових і піримідинових основ

E. Синтезу білка

42. До лікаря акушера-гінеколога звернулась вагітна жінка, у якої діагностували мегалобластну анемію. Який з нижченаведених засобів доцільно призначити?

A. Ціанокобаламін

B. Пентоксил

C. Метилурацил

D. Глауцин

E. Стрептокіназа

43. Для лікування деяких інфекційних захворювань, викликаних бактеріями, застосовуються сульфаніламідні препарати, що блокують синтез фактора росту бактерій. Назвіть механізм їх дії:

A. Є антивітамінами пара-амінобензойної кислоти

B. Інгібують всмоктування фолієвої кислоти

C. Беруть участь в окисно-відновних процесах

D. Є алостеричними інгібіторами ферментів

E. Є алостеричними ферментами

44. У людини збільшений вміст іонів кальцію в плазмі крові, зменшений - у кістках. Надмірна секреція якого гормону може спричинити такі зміни?

A. Паратгормон

B. Трийодтиронін

C. Тироксин

D. Альдостерон

E. Тиреокальцитонін

45. Тривале лікування гіпофункції щитоподібної залози спричинило загальну дистрофію, карієс зубів, тахікардію, тремор кінцівок. Який лікарський засіб викликав зазначені побічні ефекти?

A. L-тироксин

B. Хумулін

C. Тирокальцитонін

D. Преднізолон

E. Паратиреоїдин

46. У людини зменшений діурез, гіпернатріємія, гіпокаліємія. Гіперсекреція якого гормону може бути причиною таких змін?

A. Альдостерон

B. Паратгормон

C. Вазопресин

D. Передсердний натрійуретичний фактор

E. Адреналін

47. У дорослої людини за добу виділяється 20 л сечі з низькою відносною щільністю. Найбільш імовірною причиною цього є дефіцит в організмі:

A. Вазопресину

B. Натрійуретичного фактора

C. Альдостерону

D. Паратгормону

E. Реніну

48. У студента, який складає іспит, вміст глюкози у плазмі крові складає 8 ммоль/л. Збільшена секреція якого з наведених гормонів сприяє розвитку гіперглікемії у студента?

A. Глюкагон

B. Інсулін

C. Трийодтиронін

D. Тироксин

E. Альдостерон

49. У пацієнта з підвищеним артеріальним тиском, тремором, тахікардією, була діагностовано доброякісна пухлина мозкової речовини наднирників. Гіперсекреція якого гормону викликає таку симптоматику?

A. Адреналін

B. Соматотропін

C. Інсулін

D. Тироксин

E. Глюкагон

50. Хвора 46 років скаржиться на сухість в роті, спрагу, почащене сечовипускання, загальну слабкість. При біохімічному дослідженні крові виявлено гіперглікемію, гіперкетонемію. В сечі-глюкоза, кетонові тіла. На електрокардіограмі дифузні зміни в міокарді. У хворої вірогідно:

A. Цукровий діабет

B. Аліментарна гіперглікемія

C. Гострий панкреатит

D. Нецукровий діабет

E. Ішемічна хвороба серця

51. Під час бігу на коротку дистанцію у нетренованих людей спостерігається м’язова крепатура внаслідок накопичення лактату. Вкажіть, з посиленням якого біохімічного процесу це може бути пов’язано:

A. Гліколізу

B. Глюконеогенезу

C. Пентозофосфатного шляху

D. Ліпогенезу

E. Глікогенезу

52. При недостатності кровообігу у період інтенсивної м'язової роботи у м'язі в результаті анаеробного гліколізу накопичується молочна кислота. Яка її подальша доля?

A. Включається в глюконеогенез у печінці

B. Використовується у м’язі для синтезу амінокислот

C. Видаляється через нирки з сечею

D. Використовується у тканинах для синтезу жирних кислот

E. Використовується тканинами для синтезу кетонових тіл

53. Хвора 38-ми років надійшла до реанімаційного відділення в несвідомому стані. Рефлекси відсутні. Цукор крові - 2,1 ммоль/л. В анамнезі - цукровий діабет з 18-ти років. Яка кома має місце у хворої?

A. Гіпоглікемічна

B. Кетоацидотична

C. Гіперглікемічна

D. Лактацидемічна

E. Гіперосмолярна

54. В експерименті показано, що при саркомі Ієнсена споживання глюкози з привідної до пухлини артерії значно збільшується, має місце також приріст вмісту молочної кислоти у відвідній вені. Про що свідчить дане явище?

A. Посилення анаеробного гліколізу

B. Посилення окисних процесів

C. Зменшення анаеробного гліколізу

D. Посилення окиснення білків

E. Зменшення окисних процесів

55. У деяких анаеробних бактерій піруват, що утворюється внаслідок гліколізу, перетворюється на етиловий спирт (спиртове бродіння). У чому біологічний сенс цього процесу?

A. Поповнення фонду НАД+

B. Забезпечення клітини НАДФН

C. Утворення лактату

D. Утворення АДФ

E. Утворення АТФ

56. У хворого хлопчика 12-ти років вміст холестерину в сироватці крові до 25 ммоль/л. В анамнезі – спадкова сімейна гіперхолестеринемія причиною якої є порушення синтезу білків-рецепторів до:

A. Ліпопротеїнів низької щільності

B. Ліпопротеїнів високої щільності

C. Хіломікронів

D. Ліпопротеїнів дуже низької щільності

E. Ліпопротеїнів проміжної щільності

57. При нестачі біотину спостерігається порушення синтезу вищих жирних кислот. Утворення якого із зазначених метаболітів може бути порушено при цьому?

A. Малоніл-КоА

B. Піруват

C. Серотонін

D. Аланін

E. Сукциніл-КоА

58. У хворого нормально забарвлений кал, у складі якого знаходиться велика кількість вільних жирних кислот. Причиною цього є порушення:

A. Всмоктування жирів

B. Гідролізу жирів

C. Жовчовиділення

D. Жовчоутворення

E. Секреції ліпаз

59. Хворий після перенесеного епідемічного паротиту почав худнути, постійно відчував спрагу, пив багато води, відмічалося часте сечовиділення, підвищений апетит. В даний час скаржиться на шкірний свербіж, слабкість, фурункульоз. У крові: глюкоза - 16 ммоль/л, кетонові тіла - 100 мкмоль/л; глюкозурія. Яке захворювання розвинулося у пацієнта?

A. Інсулінозалежний цукровий діабет

B. Нецукровий діабет

C. Стероїдний діабет

D. Цукровий діабет недостатнього харчування

E. Інсулінонезалежний цукровий діабет

60. До лікарні поступив 9-річний хлопчик з відставанням у розумовому і фізичному розвитку. Під час біохімічного аналізу крові виявлено підвищену кількість фенілаланіну. Блокування якого ферменту може призвести до такого стану?

A. Фенілаланін-4-монооксигеназа

B. Оксидаза гомогентизинової кислоти

C. Глутамінтрансаміназа

D. Аспартатамінотрансфераза

E. Глутаматдекарбоксилаза

61. У хворої 43 років, яка була прооперована з приводу "гострого живота", сеча набула коричневого кольору, кількість індикану в крові різко підвищилася. Про що може свідчити цей показник?

A. Про посилення гниття білків в кишечнику

B. Про зниження інтенсивності орнітинового циклу

C. Про зниження швидкості клубочкової фільтрації у нирках

D. Про активацію процесів дезамінування амінокислот

E. Про інгібування глюконеогенезу

62.У хворого діагностовано алкаптонурію. Вкажіть фермент, дефект якого є причиною цієї патології:

A. Оксидаза гомогентизинової кислоти

B. Піруватдегідрогеназа

C. ДОФА-декарбоксилаза

D. Глутаматдегідрогеназа

E. Фенілаланінгідроксилаза

63. Батьки дитини 3-х років звернули увагу на те, що при відстоюванні сеча дитини темнішає. Об’єктивно: температура тіла дитини в нормі, шкірні покриви рожеві, чисті, печінка не збільшена. Назвіть найбільш імовірну причину даного явища:

A. Алкаптонурія

B. Синдром Іценко-Кушинга

C. Фенілкетонурія

D. Подагра

E. Гемоліз

64. Метильні групи (-СН3) використовуються в організмі для синтезу таких важливих сполук, як креатин, холін, адреналін, інші. Джерелом цих груп є одна з незамінних амінокислот, а саме:

A. Метіонін

B. Валін

C. Лейцин

D. Ізолейцин

E. Триптофан

65.Хворому на сечокам’яну хворобу після обстеження призначили алопуринол - конкурентний інгібітор ксантиноксидази. Підставою для цього був хімічний аналіз ниркових каменів, які складалися переважно з:

A. Урату натрію

B. Сульфату кальцію

C. Моногідрата оксалату кальцію

D. Дигідрата оксалату кальцію

E. Фосфату кальцію

66. На прийом до терапевта прийшов чоловік 37 років зі скаргами на періодичні інтенсивні больові приступи у суглобах великого пальця стопи та їх припухлість. При аналізі сечі встановлено її різко кислий характер і рожеве забарвлення. З наявністю яких речовин можуть бути пов’язані вказані клінічні прояви у хворого?

A. Солі сечової кислоти

B. Хлориди

C. Амонієві солі

D. Фосфат кальцію

E. Сульфат магнію

67. У хворого на підгострий септичний ендокардит при огляді лікар відзначив загальну слабкість та іктеричність шкіри, склер і видимих слизових оболонок. У крові виявлена збільшена кількість непрямого білірубіну. Що зумовлює жовтяничність шкіри і слизових?

A. Надпечінкова жовтяниця

B. Печінкова жовтяниця

C. Підпечінкова жовтяниця

D. Гемосидероз

E. Жирова дистрофія

68. Хвора 28-ми років потрапила до інфекційної лікарні з приводу пожовтіння шкіри, склер, слизових оболонок. Лабораторно встановлене підвищення рівня прямого білірубіну у крові. В сечі виявлений уробіліноген і білірубін. Для якого з перелічених захворювань характерні такі зміни?

A. Паренхіматозна жовтяниця

B. Гемолітична жовтяниця

C. Інфаркт нирки

D. Туберкульоз нирки

E. Механічна жовтяниця

69. При активації запального процесу, деяких аутоімунних та інфекційних захворюваннях у плазмі крові різко зростає рівень білків гострої фази. Який із наведених нижче білків здатний утворювати гель при охолодженні сироватки?

A. Кріоглобулін

B. Альфа2-макроглобін

C. С-реактивний білок

D. Церулоплазмін

E. Гаптоглобін

70. Недостатність в організмі мікроелементу селену проявляється кардіоміопатією. Імовірною причиною такого стану є зниження активності такого селенвмісного ферменту:

A. Глутатіонпероксидаза

B. Каталаза

C. Цитохромоксидаза

D.

Лактатдегідрогеназа

E. Сукцинатдегідрогеназа

71. У тварини через 2 тижні після експериментального звуження ниркової артерії підвищився артеріальний тиск. Зі збільшенням дії на судини якого фактора гуморальної регуляції це пов’язано?

A. Ангіотензин ІІ

B. Вазопресин

C. Альдостерон

D. Дофамін

E. Кортизол

72. У сироватці крові пацієнта виявлено підвищення концентрації оксипроліну, сіалових кислот, С-реактивного білка. Загострення якої патології найімовірніше у даного пацієнта?

A. Ревматизм

B. Ентероколіт

C. Гепатит

D. Бронхіт

E. Панкреатит

73. При хворобі Коновалова-Вільсона має місце зниження вмісту в плазмі крові білка, що транспортує іони міді. Вкажіть цей білок:

A. Церулоплазмін

B. Трансферин

C. Гаптоглобін

D. Фібронектин

E. С-реактивний білок

74. У хворого 40-ка років ознаки гірської хвороби: запаморочення, задишка, тахікардія, рН крові – 7,50, pCO2 – 30 мм рт.ст., зсув буферних основ +4 ммоль/л. Яке порушення кислотно-основного стану має місце?

A. Газовий алкалоз

B. Газовий ацидоз

C. Видільний ацидоз

D. Негазовий алкалоз

E. Негазовий ацидоз

75. Пацієнту, який знаходився в клініці з приводу пневмонії, ускладненої плевритом, у складі комплексної терапії вводили преднізолон. Протизапальна дія цього синтетичного глюкокортикоїду пов'язана з блокуванням вивільнення арахідонової кислоти шляхом гальмування такого ферменту:

A. Фосфоліпаза A2

B. Циклооксигеназа

C. Пероксидаза

D. Ліпоксигеназа

E. Фосфоліпаза C

76. До фібрилярних елементів сполучної тканини належать колаген, еластин та ретикулін. Вкажіть амінокислоту, яка входить тільки до складу колагену і визначення якої в біологічних рідинах використовується для діагностики захворювань сполучної тканини:

A. Гідроксипролін

B. Лізин

C. Гліцин

D. Фенілаланін

E. Пролін

77. При токсичному ушкодженні клітин печінки з порушенням її функцій у хворого з’явилися набряки. Які зміни складу плазми крові є провідною причиною розвитку набряків?

A. Зниження вмісту альбумінів

B. Збільшення вмісту глобулінів

C. Зменшення вмісту фібріногену

D. Збільшення вмісту альбумінів

E. Зменшення вмісту глобулінів

78. Знешкодження ксенобіотиків (лікарських засобів, епоксидів, ареноксидів, альдегідів, нітропохідних тощо) та ендогенних метаболітів (естрадіолу, простагландинів, лейкотрієнів) проходить в печінці шляхом їх кон’югації з:

A. Глутатіоном

B. Аспарагіновою кислотою

C. Гліцином

D. S-Аденозилметіоніном

E. Фосфоаденозином

79. Електрофоретичне дослідження сироватки крові хворого на пневмонію показало збільшення однієї з білкових фракцій. Вкажіть її:

A. γ-Глобулiни

B. Альбумiни

C. α1-Глобулiни

D. α2-Глобулiни

E. β-Глобулiни

80. Хворому поставили попередній діагноз інфаркт міокарда. Характерною ознакою для даного захворювання є суттєве підвищення в крові активності:

A. Креатинфосфокінази

B. Каталази

C. Г-6-ФДГ

D. Aльфа-амілази

E. Аргінази

81.Для запобігання нападів гострого панкреатиту лікар призначив трасілол (контрікал, гордокс), який є інгібітором:

A. Хімотрипсину

B. Еластази

C. Карбоксипептидази

D. Трипсину

E. Гастриксину

82. Відомо, що введення в організм людини лікарського препарату дикумаролу викликає різке зниження в крові вмісту протромбіну і ряду інших білкових факторів згортання крові. Антивітаміном якого вітаміну є дикумарол?

A. Вітаміну К

B. Вітаміну С

C. Вітаміну Е

D. Вітаміну Р

E. Вітаміну Н

83. Через рік після субтотальної резекції шлунка з приводу виразки малої кривини виявлені зміни в крові - анемія, лейко- та тромбоцитопенія, КП- 1,3, наявність мегалобластів та мегалоцитів. Дефіцит якого фактору обумовив розвиток цієї патології?

A. Фактор Касла

B. Хлороводнева кислота

C. Пепсин

D. Гастрин

E. Муцин

84. У жінки 36-ти років має місце гіповітаміноз B2. Причиною виникнення специфічних симптомів (ураження епітелію, слизових, шкіри, рогівки ока) імовірно є дефіцит:

A. Флавінових коферментів

B. Цитохрому В

C. Цитохрому С

D. Цитохрому А1

E. Цитохромоксидази

85. Ціаністий калій є отрутою, смерть організму наступає миттєво. Назвіть, на які ферменти в мітохондріях діє ціаністий калій:

A. Цитохромоксидазу [аа3]

B. Флавінові ферменти

C. Цитохром В5

D. НАД+-залежні дегідрогенази

E. Цитохром p-450

86. У процесі метаболізму в організмі людини утворюються активні форми кисню, у тому числі супероксидний аніон-радикал. За допомогою якого ферменту інактивується цей аніон?

A. Супероксиддисмутаза

B. Глутатіонредуктаза

C. Каталаза

D. Пероксидаза

E. Глутатіонпероксидаза

87. При тіреотоксикозі підвищується продукція тиреоїдних гормонів Т3 та Т4, розвивається схуднення, тахікардія, психічна збудженість та інше. Як саме впливають тиреоїдні гормони на енергетичний обмін в мітохондріях клітин?

A. Роз`єднують окислення та окисне фосфорилювання

B. Активують субстратне фосфорилювання

C. Блокують субстратне фосфорилювання

D. Блокують дихальний ланцюг

E. Активують окисне фосфорилювання.

88. У чоловіка 41-го року відзначаються періодичні напади серцебиття (пароксизми), сильне потовиділення, напади головного болю. При обстеженні виявлена гіпертензія, гіперглікемія, підвищення основного обміну, тахікардія. При якій патології наднирників спостерігається подібна картина?

A. Гіперфункція мозкового шару

B. Гіпофункція мозкового шару

C. Первинний альдостеронізм

D. Гіпофункція кори наднирників

E. Гіперфункція кори наднирників

89. У результаті побутової травми у пацієнта виникла значна крововтрата, що супроводжувалося зниженням артеріального тиску. Дія яких гормонів забезпечує швидке відновлення кров’яного тиску, викликаного крововтратою?

A. Адреналіну, вазопресину

B. Кортизолу

C. Статтевих

D. Окситоцину

E. Альдостерону

90. Жінка 38-ми років звернулася до ендокринологічної клініки з виразним тремором кінцівок. Гіперпродукція, якого гормону здатна викликати такі порушення?

A. Тироксин

B. Соматостатин

C. Адреналін

D. Інсулін

E. АКТГ

91. Підшлункова залоза – орган змішаної секреції. Ендокринно продукує бета-клітинами гормон інсулін, який впливає на обмін вуглеводів. Вкажіть, як він впливає на активність глікогенфосфорилази (ГФ) і глікогенсинтетази (ГС)?

A. Пригнічує ГФ, активує ГС

B. Активує ГФ і ГС

C. Пригнічує ГФ і ГС

D. Активує ГФ, пригнічує ГС

E. Не впливає на активність ГФ і ГС

92. При глікогенозі – хворобі Гірке - порушується перетворення глюкозо-6-фосфату на глюкозу, що призводить до накопичення глікогену в печінці та нирках. Дефіцит якого ферменту є причиною захворювання?

A. Глюкозо-6-фосфатаза

B. Глікогенсинтетаза

C. Фосфорилаза

D. Гексокіназа

E. Альдолаза

93. До біорегуляторів клітинних функцій ліпідної природи належать тромбоксани. Джерелом для синтезу цих сполук є:

A. Арахідонова кислота

B. Стеаринова кислота

C. Пальмітинова кислота

D. Фосфатидна кислота

E. Пальмітоолеїнова кислота

94. Стеатоз виникає внаслідок накопичення триацилгліцеролів у гепатоцитах. Одним з механізмів розвитку цього захворювання є зменшення утилізації нейтрального жиру ЛПДНЩ. Які ліпотропні речовини попереджують розвиток стеатозу?

A. Метіонін, В6, В12

B. Аргінін, В2, В3

C. Аланін, В1, РР

D. Валін, В3, В2

E. Ізолейцин, В1, В2

95. Порушення процесів мієлінізації нервових волокон призводить до неврологічних розладів і розумової відсталості. Такі симптоми характерні для спадкових і набутих порушень обміну:

A. Сфінголіпідів

B. Нейтральних жирів

C. Вищих жирних кислот

D. Холестерину

E. Фосфатидної кислоти

96. Хвора 39-ти років, з цукровим діабетом в анамнезі, госпіталізована до клініки у прекоматозному стані кетоацидотичного типу. Збільшення вмісту якого метаболіту до цього призвело?

A. Ацетоацетат

B. Аспартат

C. Цитрат

D. Малонат

E. Альфа-кетоглутарат

97. Одна з форм вродженої патології супроводжується гальмуванням перетворення фенілаланіну в тирозин. Біохімічною ознакою хвороби є накопичення в організмі деяких органічних кислот, у тому числі кислоти:

A. Фенілпіровиноградної

B. Лимонної

C. Піровиноградної

D. Молочної

E. Глутамінової

98. При декарбоксилюванні глутамату утворюється нейромедіатор гамма-аміномасляна кислота (ГАМК). При розпаді ГАМК перетворюється у метаболіт циклу лимонної кислоти, яким є:

A. Сукцинат

B. Оксалоацетат

C. Малат

D. Фумарат

E. Лимонна кислота

99. При обстеженні жінки 56-ти років, що хвора на цукровий діабет 1-го типу, виявлене порушення білкового обміну, що при лабораторному дослідженні крові проявляється аміноацидемією а клінічно - уповільненням загоєння ран і зменшенням синтезу антитіл. Який з перерахованих механізмів викликає розвиток аміноацидемії?

A. Підвищення протеолізу

B. Підвищення онкотичного тиску в плазмі крові

C. Збільшення ліпопротеїдів високої щільності

D. Гіперпротеїнемія

E. Зменшення концентрації амінокислот у крові

100. У клініку поступив хворий з підозрою на подагру. Який біохімічний аналіз слід назначити для уточнення діагнозу?

A. Визначення сечової кислоти в крові та в сечі

B. Визначення сечовини в крові та сечі

C. Визначення креатину в крові

D. Визначення активності урікази в крові

E. Визначення амінокислот в крові

101. Похідні птерину (аміноптерин і метотрексат) - є конкурентними інгібіторами дигідрофолатредуктази, внаслідок чого вони пригнічують регенерацію тетрагідрофолієвої кислоти з дигідрофолату. Ці лікарські засоби призводять до гальмування міжмолекулярного транспорту одновуглецевих груп. Біосинтез якого полімеру при цьому пригнічується?

A. ДНК

B. Білок

C. Гомополісахариди

D. Гангліозиди

E. Глікозаміноглікани

102. Катіонні глікопротеїни є основними компонентами слини привушних залоз. Які амінокислоти обумовлюють їх позитивний заряд?

A. Лізин, аргінін, гістидин

B. Аспартат, глутамат, гліцин

C. Аспартат, аргінін, глутамат

D. Глутамат, валін, лейцин

E. Цистеїн, гліцин, пролін

103. У синтезі пуринових нуклеотидів беруть участь деякі амінокислоти, похідні вітамінів, фосфорні ефіри рибози. Коферментна форма якого вітаміну є переносником одновуглецевих фрагментів в синтезі пуринових нуклеотидів?

A. Фолієва кислота

B. Рибофлавін

C. Нікотинова кислота

D. Піридоксин

E. Пантотенова кислота

104.Для утворення транспортної форми амінокислот для синтезу білка необхідно:

A. Аміноацил-тРНК синтетаза

B. ГТФ

C. мРНК

D. Рибосома

E. Ревертаза

105. Лікарі-інфекціоністи широко застосовують антибіотики, які інгібують синтез нуклеїнових кислот. Який етап біосинтезу гальмує рифампіцин?

A. Ініціацію транскрипції в прокаріотах

B. Транскрипцію в прокаріотах і еукаріотах

C. Реплікацію в прокаріотах

D. Термінацію транскрипції в прокаріотах і еукаріотах

E. Сплайсинг в прокаріотах і еукаріотах

106. Еритроцити людини не містять мітохондрій. Який основний шлях утворення АТФ в цих клітинах?

A. Анаеробний гліколіз

B. Аеробний гліколіз

C. Окиснювальне фосфорилювання

D. Креатинкіназна реакція

E. Аденілаткіназна реакція

107. У недоношеного немовляти спостерігається жовтяниця. З нестачею у нього якого ферменту це пов'язано?

A. УДФ-трансглюкуронідаза

B. Кисла фосфатаза

C. Каталаза

D. НАД+-дегідрогеназа

E. Лужна фосфатаза

108. У хворого на гострий панкреатит виникає загроза некрозу підшлункової залози, що призводить до надходження у кров і тканини активних панкреатичних протеїназ і до розщеплення тканинних білків. Які захисні фактори організму можуть інгібувати ці процеси?

A. Αльфа2-макроглобулін, α1-антитрипсин

B. Кріоглобулін, інтерферон

C. Гемопексин, гаптоглобін

D. Імуноглобуліни

E.

Церулоплазмін, трансферин

109. Чоловік 53-х років звернувся зі скаргами на гострий біль у правому підребер’ї. При огляді лікар звернув увагу на пожовтілі склери хворого. Лабораторні аналізи показали підвищену активність АлТ та негативну реакцію на стеркобілін у калі. Для якого захворювання характерні такі симптоми?

A. Жовчнокам’яна хвороба

B. Гепатит

C. Хронічний коліт

D. Гемолітична жовтяниця

E. Хронічний гастрит

110. Біохімічний аналіз сироватки крові пацієнта з гепатолентикулярною дегенерацією (хвороба Вільсона-Коновалова) виявив зниження вмісту церулоплазміну. Концентрація яких іонів буде підвищена в сироватці крові цього пацієнта?

A. Мідь

B. Кальцій

C. Фосфор

D. Калій

E. Натрій

111. У хворого 28-ми років тривале блювання призвело до зневоднення організму. Підвищена секреція якого гормону перш за все сприятиме збереженню води в організмі?

A. Вазопресин

B. Альдостерон

C. Тироксин

D. Кальцитонін

E. Соматостатин

112. У клітині в гранулярній ЕПС відбувається етап трансляції, при якому спостерігається просування і-РНК щодо рибосоми. Амінокислоти з’єднуються пептидними зв’язками в певній послідовності - відбувається біосинтез поліпептиду. Послідовність амінокислот у поліпептиді буде відповідати послідовності:

A. Кодонів і-РНК

B. Антикодонів т-РНК

C. Нуклеотидів р-РНК

D. Антикодонів р-РНК

E. Нуклеотидів т-РНК

113. Синтез і-РНК проходить на матриці ДНК з урахуванням принципу комплементарності. Якщо триплети в ДНК наступні - АТГ-ЦГТ, то відповідні кодони і-РНК будуть:

A. УАЦ-ГЦА

B. АУГ-ЦГУ

C. АТГ-ЦГТ

D. УАГ-ЦГУ

E. ТАГ-УГУ

114. При дослідженні крові хворого виявлено значне збільшення активності МВ-форм КФК (креатинфосфокінази) та ЛДГ-1. Яка найбільш імовірна патологія?

A. Інфаркт міокарда

B. Ревматизм

C. Холецистит

D. Панкреатит

E. Гепатит

115. При різноманітних захворюваннях рівень активних форм кисню різко зростає, що призводить до руйнування клітинних мембран. Для запобігання цьому використовують антиоксиданти. Найпотужнішим природнім антиоксидантом є:

A. Альфа-токоферол

B. Глюкоза

C. Вітамін Д

D. Жирні кислоти

E. Гліцерол

116. Пацієнт 16 років, що страждає на хворобу Іценка-Кушінга, звернувся з приводу надлишкової маси тіла. Під час опитування виявилося, що енергетична цінність їжі, що вживається, складає 1700-1900 ккал/добу. Яка провідна причина ожиріння у цьому випадку?

A. Надлишок глюкокортикоїдів

B. Гіподинамія

C. Нестача глюкокортикоїдів

D. Нестача інсуліну

E. Надлишок інсуліну

117. Хвора на ревматоїдний артрит після трьохтижневого лікування преднізолоном почала скаржитись на перебої в роботі серця. З чим пов’язаний розвиток даного небажаного ефекту препарату?

A. Гiпокалiємiя

B. Гiперкалiємiя

C. Гiперурiкемiя

D. Гiперглiкемiя

E. Гiпоглiкемiя

118. Хворий помилково прийняв надмірну дозу тироксину. До яких змін секреції тиреолiберину та тиреотропiну це призведе?

A. Секреція гормонів зменшиться

B. Секрецiя гормонiв збільшиться

C. Змiн секрецiї гормонiв не буде

D. Секрецiя тиреолiберину збільшиться, тиреотропiну - зменшиться

E. Секрецiя тиреотропiну збільшиться, тиреолiберину – зменшиться

119. Спеціальний режим харчування привів до зменшення рівня іонів кальцію в крові. До збільшення секреції якого гормону це призводить?

A. Паратгормону

B. Адреналіну

C. Глюкагону

D. Вазопресину

E. Інсуліну

120. До шпиталю було доставлено юнака 16-ти років, хворого на інсулінозалежний цукровий діабет. Рівень глюкози у крові пацієнта складав 18 ммоль/л. Хворому було введено інсулін. Дві години потому рівень глюкози зменшився до 8,2 ммоль/л, тому що інсулін:

A. Стимулює перетворення глюкози в печінці у глікоген та ТАГ

B. Стимулює транспорт глюкози через плазматичні мембрани в головному мозку та печінці

C. Гальмує синтез кетонових тіл із глюкози

D. Стимулює розщеплення глікогену в печінці

E. Стимулює розщеплення глікогену у м’язах

121. Глiкоген, що надійшов з їжею, гiдролiзувався у шлунково-кишковому тракті. Який кінцевий продукт утворився в результаті цього процесу?

A. Глюкоза

B. Лактат

C. Лактоза

D. Галактоза

E. Фруктоза

122. Основними тригерами, що включають ефекторні системи клітини у відповідь на дію гормонів, є протеїнкінази, які змінюють каталітичну активність певних регуляторних ферментів шляхом АТФ-залежного фосфорилювання. Який із наведених ферментів є активним у фосфорильованій формі?

A. Глікогенфосфорилаза

B. Глікогенсинтаза

C. ГОМГ-КоА-редуктаза

D. Піруваткіназа

E. Ацетил-КоА-карбоксилаза

123. У чоловіка 35 років феохромоцитома. В крові виявляється підвищений рівень адреналіну та норадреналіну, концентрація вільних жирних кислот зростає в 11 разів. Вкажіть, активація якого ферменту під впливом адреналіну підвищує ліполіз

A. ТАГ-ліпази

B. Ліпопротеїдліпази

C. Фосфоліпази А2

D. Фосфоліпази С

E. Холестеролестерази

124. Для підвищення результатів спортсмену рекомендовано застосовувати препарат, що містить карнітин. Який процес у найбільшому ступені активується карнітином?

A. Транспорт жирних кислот у мітохондрії

B. Синтез ліпідів

C. Синтез кетонових тіл

D. Тканинне дихання

E. Синтез стероїдних гормонів

125. Молода людина 25 років споживає надмірну кількість вуглеводів (600 г на добу), що перевищує її енергетичні потреби. Який процес буде активуватися у даному випадку?

A. Ліпогенез

B. Гліколіз

C. Ліполіз

D. Глюконеогенез

E. Окислення жирних кислот

126. Для профілактики атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, порушень мозкового кровообігу рекомендується споживання жирів із високим вмістом поліненасичених жирних кислот. Однією з таких жирних кислот є:

A. Лінолева

B. Олеїнова

C. Лауринова

D. Пальмітоолеїнова

E. Стеаринова

127. При обстеженні чоловіка 45 років,який перебуває довгий час на вегетаріанській рослинній дієті, виявлено негативний азотистий баланс. Яка особливість раціону стала причиною цього?

A. Недостатня кількість білків

B. Недостатня кількість жирів

C. Надмірна кількість води

D. Надмірна кількість вуглеводів

E. Недостатня кількість вітамінів

128. Препарат “Гептрал”, який використовують при хворобах печінки, містить S-аденозилметіонін. В яких процесах бере участь ця активна амінокислота?

A. Синтез фосфоліпідів

B. Синтез жовчних кислот

C. Синтез триацилгліцеролів

D. Синтез холестерину

E. Синтез гему

129. У хворого, що страждає на спадкову хворобу Хартнупа, спостерігаються пелагроподiбнi ураження шкiри, порушення розумового розвитку в результаті нестачі нiкотинової кислоти. Причиною цього захворювання є порушення такого процесу:

A. Всмоктування i реабсорбцiя в нирках триптофану

B. Трансамiнування фенiлаланiну

C. Декарбоксилювання триптофану

D. Всмоктування i реабсорбцiя в нирках метiонiну

E. Всмоктування i реабсорбцiя цистеїну

130. Чоловікові проведено курс променевої та хіміотерапії. До комплексу лікарських препаратів входив 5-фтордезоксиуридин – інгібітор тимідилатсинтази. Синтез якої речовини блокується цим препаратом?

A. ДНК

B. ІРНК

C. РРНК

D. ТРНК

E. Білка

131. У 19-ти місячної дитини із затримкою розвитку та проявами самоагресії, вміст сечової кислоти в крові – 1,96 ммоль/л. При якому метаболічному порушенні це спостерігається?

A. Синдром Леша-Ніхана

B. Подагра

C. Синдром набутого імунодефіциту

D. Хвороба Гірке

E. Хвороба Іценко-Кушінга

132. У чоловіка 53 років діагностовано сечокам’яну хворобу з утворенням уратів. Цьому пацієнту призначено алопурінол, який є конкурентним інгібітором ферменту:

A. Ксантиноксидази

B. Уреази

C. Уратоксидази

D. Дигідроурацилдегідрогенази

E. Уридилілтрансферази

133. При обтураційній жовтяниці і жовчних свищах часто спостерігається протромбінового недостатність. З дефіцитом якого вітаміну це пов'язано?

A. К

B. В6

C. А

D. С

E. Е

134. У чоловiка 32-х рокiв, хворого на пневмонiю, спостерігається закупорка харкотинням дихальних шляхiв. В органiзмi хворого при цьому буде розвиватися така зміна кислотно-лужної рівноваги:

A. Респіраторний ацидоз

B. Метаболічний ацидоз

C. Респіраторний алкалоз

D. Метаболічний алкалоз

E. Змін не буде

135. У чоловiка 40-ка рокiв внаслiдок посиленого гемолiзу еритроцитiв пiдвищився вмiст залiза в плазмi кровi. Який бiлок забезпечує його депонування в тканинах?

A. Феритин

B. Гаптоглобiн

C. Трансферин

D. Транскортин

E. Альбумiн

136. При алкаптонурії відбувається надмірне виділення гомогентизинової кислоти із сечею. З порушенням метаболізму якої амінокислоти пов’язано виникнення цього захворювання?

A. Тирозин

B. Аспарагін

C. Фенілаланін

D. Метіонін

E. Аланін

137. Хвороба Андерсена належить до групи спадкових хвороб, що розвиваються внаслідок уродженої недостатності синтезу певних ферментів глікогенолізу. Недостатність якого ферменту є молекулярною основою цього глікогенозу?

A. Аміло(1,4-1,6)трансглікозідази

B. Глікогенсинтази

C. Глюкозо-6-фосфатази

D. Лізосомальних глікозидаз

E. Фосфофруктокінази

138. У сироватці крові пацієнта встановлено підвищення активності гіалуронідази. Визначення якого біохімічного показника сироватки крові дозволить підтвердити припущення про патологію сполучної тканини?

A. Сіалові кислоти

B. Білірубін

C. Сечова кислота

D. Глюкоза

E. Галактоза

139. У хворого виявлено цукор в сечі. Вміст глюкози в крові нормальний. Артеріальний тиск крові нормальний. Який механізм виникнення глюкозурії в даному випадку?

A. Порушення реабсорбції глюкози в канальцях нефрону

B. Інсулінова недостатність

C. Гіперфункція мозкової частини наднирників

D. Гіперфункція щитоподібної залози

E. Гіперфункція коркової частини наднирників

140. Хворому з прогресуючою мя’зовою дистрофією було проведено біохімічне дослідження сечі. Поява якої речовини у великій кількості в сечі може підтвердити захворювання м’язів у даного хворого?

A. Креатину

B. Порфиринів

C. Сечовини

D. Гіпурової кислоти

E. Креатиніну

141. У жінки обмежений кровотік у нирках, підвищений артеріальний тиск. Гіперсекреція якого гормону зумовила підвищений тиск?

A. Реніну

B. Адреналіну

C. Норадреналіну

D. Еритропоетину

E. Вазопресину

142. У хворого 15-ти рокiв концентрацiя глюкози натще 4,8 ммоль/л, через годину після цукрового навантаження - 9,0 ммоль/л, через 2 години - 7,0 ммоль/л, через 3 години - 4,8 ммоль/л. Цi показники характернi для такого захворювання:

A. Прихований цукровий дiабет

B. Цукровий дiабет I типу

C. Цукровий дiабет II типу

D. Хвороба Iценко-Кушiнга

E. –

143. Після загоєння рани на її місці утворився рубець. Яка речовина є основним компонентом цього різновиду сполучної тканин?

A. Колаген

B. Еластин

C. Гіалуронова кислота

D. Хондроїтин-сульфат

E. Кератансульфат

144. Пацієнт звернувся зі скаргами на гострий біль у правому підребер’ї. При огляді лікар звернув увагу на пожовтілі склери хворого. Лабораторні аналізи показали підвищену активність АЛТ та негативну реакцію на стеркобілін в калі. Для якого захворювання характерні такі симптоми?

A. Жовчнокам’яна хвороба

B. Гемолітична жовтяниця

C. Гепатит

D. Хронічний коліт

E. Хронічний гастрит

145. До лікаря звернувся чоловік 27 років. При огляді було виявлено збільшення кистей, стоп та нижньої щелепи. Крім того спостерігалась деформація суглобів (kiphosis), гормональні порушення (імпотенція, атрофія яєчок).

Функції якої залози порушені?

A. Передньої частини гіпофізу

B. Надниркових залоз

C. Шишкоподібного тіла

D. Щитовидної залози

E. Прищитовидних залоз

146. У хлопчика 2 років спостерігається збільшення у розмірах печінки та селезінки, катаракта. У крові підвищена концентрація цукру, однак тест толерантності до глюкози в нормі. Спадкове порушення обміну якої речовини є причиною цього стану?

A. Галактоза

B. Сахароза

C. Мальтоза

D. Глюкоза

E. Фруктоза

147. Жінка 40 років звернулась до лікаря зі скаргами на болі в дрібних суглобах ніг і рук. Суглоби збільшені, мають вигляд потовщених вузлів. У сироватці крові виявлено підвищений вміст уратів. Причиною є порушення обміну:

A. Пуринів

B. Амінокислот

C. Вуглеводів

D. Ліпідів

E. Піримідинів

148. Біосинтез пуринового кільця відбувається на рибозо-5-фосфаті шляхом поступового нарощення атомів азоту і вуглецю та замикання кілець. Джерелом рибозофосфату служить процес:

A. Пентозофосфатний цикл

B. Гліколіз

C. Гліконеогенез

D. Глюконеогенез

E. Глікогеноліз

149. При зниженні активності ферментів антиоксидантного захисту посилюються процеси перекисного окиснення ліпідів мембран клітин. При нестачі якого мікроелементу знижується активність глутатіонпероксидази?

A. Селен

B. Мідь

C. Марганець

D. Кобальт

E. Молібден

150. Сучасні антиатеросклеротичнi препарати застосовуються з метою профілактики та лiкування атеросклерозу. Такi препарати як гемфiброзил та фенфiбрат гальмують бiосинтез холестерину шляхом iнгiбування ферменту:

A. β-ГОМК-редуктаза

B. Гексокиназа

C. Глюкозо-6-фосфатаза

D. Ацилтрансфераза

E. Ацил-КоА-холестеринацилтрансфераза

151. При напруженiй фiзичнiй роботi у м’язовiй тканинi накопичується молочна кислота, яка дифундує в кров i пiдхоплюється печiнкою та серцем. Який процес забезпечує вiдновлення запасiв глiкогену в м’язах?

A. Цикл Корi

B. Цикл лимонної кислоти

C. Орнiтиновий цикл

D. Цикл трикарбонових кислот

E. Пентозофосфатний шлях

152. У туриста пiд час тривалого перебування на спекоті відбулася значна втрата води, що супроводжувалося різким зниженням дiурезу. Посилення секрецiї яких гормонiв відбувається при цьому?

A. Вазопресин й альдостерон

B. Адреналiн i норадреналiн

C. Глюкокортикоїди й iнсулiн

D. Тироксин i трийодтиронiн

E. Серотонiн i дофамiн

153. У пацiєнта стоматологiчного вiддiлення виявлено хворобу Педжета, що супроводжується деградацiєю колагену. Вирішальним фактом для постановки діагнозу було виявлення у сечi хворого підвищеного рівня:

A. Оксипролiну

B. Аргiнiну

C. Триптофану

D. Серину

E. Аланiну

154. У п’ятирiчного хлопчика спостерiгалися малий зрiст, розумове відставання, обмежені рухи, грубі риси обличчя. Цi особливостi стали помiтними з 18-мiсячного вiку. У нього виявили дефiцит L-iдуронiдази. Обмiн яких сполук порушено?

A. Глiкозамiноглiкани

B. Бiлки

C. Нуклеотиди

D. Вiтамiни

E. Фосфолiпiди

155.Недостатнiсть в органiзмi мiкроелементу селену проявляється кардiомiопатiєю. Iмовiрною причиною такого стану є зниження активностi такого селенвмiсного ферменту:

A. Глутатiонпероксидаза

B. Лактатдегiдрогеназа

C. Каталаза

D. Цитохромоксидаза

E. Сукцинатдегiдрогеназа

156. Для лікування урогенітальних інфекцій використовують хінолони - інгібітори ферменту ДНК-гірази. Укажіть, який процес порушується під дією хінолонів у першу чергу?

A. Реплікація ДНК

B. Репарація ДНК

C. Ампліфікація генів

D. Рекомбінація генів

E. Зворотна транскрипція

157. Після переводу на змішане харчування у новонародженої дитини виникла диспепсія з діареєю, метеоризмом, відставанням у розвитку. Біохімічна основа даної патології полягає у недостатності:

A. Сахарази та ізомальтази

B. Лактази і целобіази

C. Трипсину і хімотрипсину

D. Ліпази і креатинкінази

E. Целюлази

158. У пацiєнта встановлено гіповітаміноз фолiєвої кислоти, що може призвести до порушення синтезу:

A. Пуринових та тимiдилових нуклеотидiв

B. Пуринових нуклеотидiв та холестерину

C. Тимiдилових нуклеотидiв та жирних кислот

D. Гема та креатину

E. Цитрату та кетонових тiл

159. До лiкарнi звернувся чоловiк 50-ти рокiв з розладами пам’ятi, болiсними вiдчуттями по ходу нервових стовбурiв, зниженням iнтелектуальних функцiй, порушеннями з боку серцево-судинної системи i явищами диспепсiї. В анамнезi – хронiчний алкоголiзм. Дефiцит якого вiтамiну може викликати цi симптоми?

A. Тiамiн

B. Нiацин

C. Ретинол

D. Кальциферол

E. Рибофлавiн

160. Хворому з ревматоїдним артритом тривалий час вводили гiдрокортизон. У нього з’явилися гiперглiкемiя, полiурiя, глюкозурiя, спрага. Цi ускладнення лiкування є наслiдком активацiї процесу:

A. Глюконеогенез

B. Глiкогенолiз

C. Глiкогенез

D. Глiколiз

E. Лiполiз

161. У немовляти спостерiгаються епiлептиформнi судоми, викликанi дефiцитом вiтамiну В6. Це спричинено зменшенням у нервовiй тканинi гальмiвного медiатора - γ-амiномасляної кислоти. Активнiсть якого ферменту знижена при цьому?

A. Глутаматдекарбоксилаза

B. Аланiнамiнотрансфераза

C. Глутаматдегiдрогеназа

D. Пiридоксалькiназа

E. Глутаматсинтетаза

162. Мати зауважила занадто темну сечу у її 5-рiчної дитини. Дитина скарг не висловлює. Жовчних пiгментiв у сечi не виявлено. Поставлено дiагноз алкаптонурiя. Дефiцит якого ферменту має мiсце у дитини?

A. Оксидаза гомогентизинової кислоти

B. Фенiлаланiнгiдроксилаза

C. Тирозиназа

D. Оксидаза оксифенiлпiрувату

E. Декарбоксилаза фенiлпiрувату

163. У вiддiлення реанiмацiї надiйшов чоловiк 47-ми рокiв з дiагнозом iнфаркт мiокарда. Яка з фракцiй лактатдегiдрогенази (ЛДГ) буде переважати в сироватцi кровi впродовж перших двох діб захворювання

A. ЛДГ1

B. ЛДГ2

C. ЛДГ3

D. ЛДГ4

E. ЛДГ5

164. У хлопчика 2-х рокiв спостерiгається збiльшення в розмiрах печiнки та селезiнки, катаракта. В кровi пiдвищена концентрацiя цукру, але тест толерантностi до глюкози в нормi. Спадкове порушення обмiну якої речовини є причиною цього стану?

A. Галактоза

B. Фруктоза

C. Глюкоза

D. Мальтоза

E. Сахароза

165. Хворому з прогресуючою м’язовою дистрофiєю було проведено бiохiмiчне дослiдження сечi. Поява якої речовини у великiй кiлькостi в сечi може пiдтвердити захворювання м’язiв у даного хворого?

A. Креатин

B. Порфiрини

C. Сечовина

D. Гiпурова кислота

E. Креатинiн

166. У хворого 37-ми рокiв на фонi тривалого застосування антибiотикiв спостерiгається пiдвищена кровоточивiсть при невеликих пошкодженнях. У кровi - зниження активностi факторiв згортання кровi II, VII, IX, X, подовження часу згортання кровi. Недостатнiстю якого вiтамiну обумовленi зазначенi змiни?

A. Вiтамiн К

B. Вiтамiн Е

C. Вiтамiн В1

D. Вiтамiн D

E. Вiтамiн Р

167. У юнака 20-ти рокiв дiагностовано спадковий дефiцит УДФ- глюкуронiлтрансферази. Пiдвищення якого показника кровi пiдтверджує дiагноз?

A. Непрямий (некон’югований) бiлiрубiн

B. Прямий (кон’югований) бiлiрубiн

C. Уробiлiн

D. Стеркобiлiноген

E. Тваринний iндикан

168. У людини порушено всмоктування продуктiв гiдролiзу жирiв. Причиною цього може бути дефiцит у порожнинi тонкої кишки:

A. Жовчних кислот

B. Жовчних пiгментiв

C. Лiполiтичних ферментiв

D. Iонiв натрiю

E. Жиророзчинних вiтамiнiв

169. У хворого, що перенiс 5 рокiв тому субтотальну резекцiю шлунка, розвинулась В12-фолiєводефiцитна анемiя. Який механiзм є провiдним у розвитку такої анемiї?

A. Вiдсутнiсть внутрiшнього фактора Касла

B. Вiдсутнiсть зовнiшнього фактора Касла

C. Порушення всмоктування вiтамiну В12 в тонкiй кишцi

D. Дефiцит фолiєвої кислоти

E. Дефiцит транскобаламiну

170. У клiнiку госпiталiзовано хворого з дiагнозом карциноїду кишечника. Аналiз виявив пiдвищену продукцiю серотонiну, який утворюється з амiнокислоти триптофан. Який бiохiмiчний механiзм лежить в основi даного процесу?

A. Декарбоксилювання

B. Дезамiнування

C. Мiкросомальне окиснення

D. Трансамiнування

E. Утворення парних сполук

171. При пошкодженнi клiтини iонiзуючим випромiнюванням вмикаються механiзми захисту i адаптацiї. Який механiзм вiдновлення порушеного внутрiшньоклiтинного гомеостазу реалiзується при цьому?

A. Активацiя антиоксидантної системи

B. Активацiя Ca-опосередкованих клiтинних функцiй

C. Накопичення Na+ в клiтинах

D. Пригнiчення аденiлатциклази

E. Гiпертрофiя мiтохондрiй

172. У хворої внаслiдок запалення порушена ендокринна функцiя фолiкулярних клiтин фолiкулiв яєчника. Синтез яких гормонiв буде пригнiчений?

A. Естрогени

B. Прогестерон

C. Лютропiн

D. Фолiкулостимулюючий гормон

E. Фолiстатин

173. Хворому з метою попередження жирової дистрофiї печiнки лiкар призначив лiпотропний препарат - донор метильних груп. Це iмовiрно:

A. S-Аденозилметiонiн

B. Холестерин

C. Бiлiрубiн

D. Валiн

E. Глюкоза

174. У синтезi пуринових нуклеотидiв беруть участь деякi амiнокислоти, похiднi вiтамiнiв, фосфорнi ефiри рибози. Коферментна форма якого вiтамiну є переносником одновуглецевих фрагментiв в цьому синтезi?

A. Фолiєва кислота

B. Пантотенова кислота

C. Нiкотинова кислота

D. Рибофлавiн

E. Пiридоксин

175. При лабораторному дослiдженнi дитини виявлено пiдвищений вмiст у кровi та сечi лейцину, валiну, iзолейцину та їх кетопохiдних. Сеча має характерний запах кленового сиропу. Недостатнiсть якого ферменту характерно для цього захворювання?

A. Дегiдрогеназа розгалужених амiно- кислот

B. Амiнотрансфераза

C. Глюкозо-6-фосфатаза

D. Фосфофруктокiназа

E. Фосфофруктомутаза

176. У клiнiчнiй практицi застосовують для лiкування туберкульозу препарат iзонiазид - антивiтамiн, який здатний проникати у туберкульозну палочку. Туберкулостатичний ефект обумовлений порушенням процесiв реплiкацiї, окисно-вiдновних реакцiй завдяки утворенню несправжнього коферменту з:

A. НАД

B. ФАД

C. ФМН

D. ТДФ

E. КоQ

177. Для профiлактики атеросклерозу, iшемiчної хвороби серця, порушень мозкового кровообiгу рекомендується споживання жирiв iз високим вмiстом полiненасичених жирних кислот. Однiєю з таких жирних кислот є:

A. Лiнолева

B. Олеїнова

C. Лауринова

D. Пальмiтоолеїнова

E. Стеаринова

178. Чоловiковi 58-ми рокiв зроблено операцiю з приводу раку простати. Через 3 мiсяцi йому проведено курс променевої та хiмiотерапiї. До комплексу лiкарських препаратiв входив 5- фтордезоксиуридин - iнгiбiтор тимiдилатсинтази. Синтез якої речовини блокується ци

Предыдущая статья:Текстовый редактор MS Word Следующая статья:Хагакурэ - Сокрытое в листве 1 страница
page speed (0.0106 sec, direct)