Всего на сайте:
183 тыс. 477 статей

Главная | Культура, Искусство

Постановка та опис проблеми  Просмотрен 207

Щасливі ми, що народилися й живемо на чудовій, багатій землі, у славній Україні. Тут жили ще наші прадіди. Тут – корінь роду українського, що сягає сивої давнини, одвічних добрих традицій, які ми сьогодні відроджуємо.

Україна – це держава, яка багато чого зазнала на своєму віку: татаро-монгольську неволю, панування польської шляхти, царський режим та кріпацтво, німецько-фашистську агресію, сталінські репресії, помаранчева революція та революція гідності. Але упродовж усього періоду існування України її народ боровся за волю, за незалежність.

Як тут не згадати головну подію, яка відбулася 24 серпня 1991 року. Саме у цей день було проголошено Україну незалежною державою.

У 2016 році нашій ненці –Україні виповнюється 25 років!

Аналізуючи всі ці події хотілося б виготовити виріб-сувенір, який із однієї сторони – був би доречним подарунок шанованим гостям з нагоди 25 річчя Незалежності нашої держави, а з іншої сторони – символізував Україну як єдину державу.

Готуючись до виконання завдання, я проаналізувала, які види ручного рукоділля користуються великим попитом як у минулому, так і у наші дні.

Україна здавна пишалася своєю вишивкою. Слава про неї йде по всьому світу. Характерною особливістю української вишивки є величезна різноманітність технік, орнаментів, кольорів та вміння гармонійно поєднати їх в одному виробі. Аналіз сріблястих переливів вишивки білими нитками на білому фоні, дзвінких звучань вишивки червоними і білими, червоними і синіми, червоними і чорними нитками, барвистої соковитості багатоколірної гами дає можливість стверджувати, що у вишивці найбільш багато і різносторонньо розкрилось колористичне обдарування народних майстрів

Вишивка в Україні – це світ краси і фантазії, поетичного осмислення навколишньої природи, схвильована розповідь про думки й почуття людини, світ натхненних образів, що сягають давньої міфілогії, звичаїв і уявлень наших предків. Це давнє і вічно молоде мистецтво. Секрет його молодості в єдності людини з природою, в умінні протягом століть зберігати красу, дарувати людям зустріч з прекрасним [4].

До невичерпних джерел вишивки постійно звертаються й черпають у ньому наснагу модельєри, конструктори, художники, народні митці.

Ще одним із популярних видів народної творчості є виготовлення прикрас із бісеру.

Вироби з бісеру виглядають дуже красиво і оригінально. Бісероплетіння сприяє розвитку фантазії, дозволяє автору самому створювати схеми, комбінувати різні способи при виготовлення мистецьких творів [6].

В’язання гачком – один із стародавніх видів декоративно-ужиткового мистецтва. Споконвічне прагнення людини до краси зробило в’язання справжнім мистецтвом [1]. Воно постійно розвивається, збагачується новими ідеями, формами, узорами, композиційними прийомами, сучасними матеріалами. За допомогою гачкування можна створювати багато стильних, модних, сучасних аксесуарів.

Мені хотілося б щоб виріб-сувенір був красивим, зручним, та містив елементи, які зустрічаються в орнаметах традиційної української вишивки кожного із регіонів України, і був виконаний сучасною технікою в’язання гачком з використанням бісеру, якою я володію.

Майбутній виріб мав би задовольнити ряд вимог:

· естетичність;

· оригінальність;

· традиційність;

· поєднання кольорів;

· зовнішній вигляд (форма);

· компонування частин.


Історія виникнення та значення сувеніра

Сувенір – проста річ, власне кажучи, дрібничка; щось без чого можна із легкістю обійтись. Але сувенірам властива своя влада, яка притягує до них погляд та спонукає викладати за ці дрібнички інколи зовсім немалі суми.

За технологією сувенір дуже близький до поняття подарунка, гостинцю та трофею. Саме слово сувенір прийшло до нас із французької й буквально означає те, що привезено із дороги або пригадувати, пам’ять.

Сувенір це подарунок на згадку або річ, пов’язана зі спогадами. З розвитком туризму, з’явилось навіть окреме поняття сувенірна промисловість. Коли ми відвідуємо якесь цікаве або видатне місце, то обов’язково відчуваємо бажання придбати щось на згадку. Саме тут на допомогу і приходять сувеніри, які нагадують нам про отриманні враження.

У наш час коли люди відпочивають мандруючи цікавими місцями, сувенір можна трактувати, як привезений нами із поїздки невеликий подарунок рідним та близьким людям. І цей подарунок ніби говорить за нас: «Нам було дуже цікаво і гарно в поїздці, але ми постійно пам’ятали про вас і тому привезли вам також частинку радості й задоволення від вражень, отриманих під час подорожі».

До сувенірів відносять вироби з чітко визначеними ознаками – оригінальні, художньо оформлені в традиційному для країни (краю, області, певного регіону) стилі, що відображають національні або місцеві особливості, визначні події, пам’ятні дати, досягнення вітчизняної науки, культури, мистецтва, спорту. Тим самим сувеніри виконують пізнавальну роль, сприяють взаєморозумінню, духовному збагаченню і зближенню людей і народів, відображаючи життя і культуру країни, яку вони представляють.

Один із різновидів сувеніра – пам’ятні подарунки, пов’язані з важливими подіями нашого життя: народженням дитини, срібною або золотою датою весілля, новосіллям, отриманням атестата зрілості або першої професії, днем народження нашої держави та ін.


Порівняльний аналіз зразків виробів-аналогів

Модель 1 Модель 2
Модель 3 Модель 4

 

Модель 1. Бісерне намисто у формі джгута, виготовлене з чеського бісеру. Виріб містить зображення орнаменту вишивки.

Модель 2. Намисто-кольє, виготовлене з чеського бісеру. На ньому зображено орнамент української вишивки. Кольє складається з двох джгутів і трьох обв’язаних намистин. Воно чудово підійде до української народної вишиванки.

Модель 3. Знак Президента України. Сім медальйонів нагрудного знаку Президента розписані вручну. На них в мініатюрі зображені золотий княжий тризуб, тризуб Володимира-хрестителя, золотий галицький Лев (герб Галицько-Волинського князівства), знак «Погоні» (герб Великого князівства Литовського, до складу якого входили українські землі), знак «Козак з мушкетом» (символ Гетьманщини, Української козацької держави), герб «Абданк-Сирокомля» (родовий герб Богдана (Зиновія) Хмельницького, під владою якого в XVII столітті Україна об’єдналася в могутню козацьку державу) і герб Української Народної Республіки як першої спроби утворення незалежної України в XX столітті. Розписні медальйони чергуються з ювелірними: над лавровими вінками з білого золота вкладено калинове листя з жовтого золота, по якому «розсипані» 96 півтора міліметрових гранати, що нагадують ягідки калини [12].

Модель 4. Карта «України у вишивці», яка дає нам інформацію про особливості вишивки кожного регіону нашої країни.

Таблиця порівняльного аналізу зразків виробів-аналогів

 

№ з/п Вимоги до конструкції Характеристика ступення втілення вимог у зразках    
Модель №1 Модель №2 Модель №3 Модель №4   
1. Естетичність + + + +
2. Оригінальність + + +
3. Традиційність + + +
4. Поєднання кольорів + +
5. Зовнішній вигляд (форма) + + + +
6. Компонування частин + + +

 

Для порівняння я вибрала декілька зразків, у кожного із яких, взяла щось цікаве до уваги.

У моделі №1 припала до душі традиційність даної роботи, наявність у ній елементів вишивки.

Модель №2 вирізнялася посеред інших намистинами, обв’язаними бісером, з візерунками української вишивки.

Модель №3 зачарувала компонування символічних складових, вагомих для України.

У створенні виробу хотілося виділити кожну область України як окремий елемент у складі єдиної держави. Тому моделлю №4 я обрала карту «Україна в вишивці», на якій представлено кожнен її регіон у властивих йому кольорах, орнаментах та мотивах.

На основі проведено аналізу я обрала у якості об’єкту проектування –виріб-сувенір «Намисто єдності».


Предыдущая статья:Список використаних джерел Следующая статья:Опис виробу
page speed (0.0112 sec, direct)