Всего на сайте:
183 тыс. 477 статей

Главная | Добыча и разработка природных ресурсов

Вертикальні стволи шахт  Просмотрен 463

За технологічним призначенням розрізняють такі види стволів шахт: головні, вентиляційні і допоміжні.

Головні стволи служать для підйому руди, яку видають із шахти, як правило, у скіпах, рідше – у клітях. Головні шахтні стволи мають відділення для скіпів, клітей, противаг, ходове, трубне, кабельне.

Скіп – це місткість для підйому руди вагою від 5 до 50 т.

Кліть служить для підйому і спуску людей, вагонів з рудою або породою, матеріалів і обладнання.

Стволи можуть бути одноклітьовими і двоклітьовими. При одноклітьовому підйомі вагу клітей урівноважують противагами. Головні стволи можуть бути скіповими, клітьовими або скіпо-клітьовими.

Скіпові стволи можуть мати один скіп з противагами або чотири взаємно урівноважені скіпи. Скіпові стволи використовують на шахтах з великою потужністю. У такому випадку проходиться чисто клітьовий ствол для спуску і підйому людей, матеріалів, обладнання й інших допоміжних операцій.

Скіпо-клітьові стволи – найбільш розповсюджені на шахтах малої і середньої потужності. Вони служать як для підйому руди, так і для різних допоміжних операцій. Комбінація скіпів і клітей у стволі може бути різноманітною: одна кліть з противагами або два скіпи і дві кліті, дві кліті та один скіп, два скіпи й одна кліть (рис. 1.2).

Клітьові стволи використовують при невеликій продуктивності підприємства. Руду в такому випадку піднімають у вагонах за допомогою клітей. У стволі розміщують дві взаємно урівноважені кліті або одну кліть з противагами.

 

Рис. 1.2. Розташування обладнання у стволах шахт: а) клітьового; б) скіпо-клітьового; в) двоклітьового: 1 – кліть, 2 – противаги, 3 - скіпи

Перевагою скіпів і клітей з противагами є те, що вони можуть працювати з декількома горизонтами. Урівноважені скіпи і кліті пристосовані для підйому лише з одного горизонту.

Інколи в стволі розташовують так званий інспекторський підйом. Це невелика кліть з противагами, яка використовується для огляду і ремонту ствола, а також для спуску і підйому окремих людей протягом зміни, коли основний клітьовий підйом зайнятий виконанням виробничих операцій.

За формою поперечного перерізу вертикальні шахтні стволи можуть бути круглими, прямокутними, криволінійними або еліптичними.

Рис. 1.3. Форми поперечного перерізу шахтних стволів: прямокутний (а), криволінійний (б), еліптичний (в): 1 – кліть, 2 – баддя, 3 – сталевий канат, 4 – арматура, 5 – штангове кріплення, 6 – вентиляційна труба

 

Для прямокутного перерізу ствола шахти притаманне найбільш раціональне використання площі перерізу. З точки зору розташування обладнання найменш раціонально використовується площа круглих стволів неглибоких і малопотужних шахт. У шахтах великої потужності, а також у глибоких шахтах виникає потреба подачі в шахту великої кількості повітря і збільшення розмірів поперечного перерізу стволів шахт. У таких випадках кругла форма стає більш раціональною, ніж квадратна.

Основною перевагою шахтних стволів з круглим поперечним перерізом є їх більший опір гірському тиску. Стволи з круглим поперечним перерізом кріпляться, як правило, бетоном, витрати на зведення бетонного кріплення в таких стволах менші, ніж при інших типах поперечного перерізу. У зв’язку з цим, при високому гірському тиску і значній глибині розробки, а також при великій виробничій потужності шахт використовують стволи круглого поперечного перерізу.

Предыдущая статья:Похилі гірничі виробки Следующая статья:Похилі шахтні стволи
page speed (0.0865 sec, direct)