Всего на сайте:
183 тыс. 477 статей

Главная | Добыча и разработка природных ресурсов

Похилі гірничі виробки  Просмотрен 652

Похилий ствол шахти (похила шахта) – те ж саме, що і вертикальний ствол шахти, але пройдений під деяким кутом до горизонту.

Розрізняють похилі шахти зі скіповим та конвеєрним підйомом. Перші проходять під кутом 30°-50°, а другі – під кутами 15-18°.

Підняттєвий – похила або вертикальна гірнича виробка, яка не має безпосереднього виходу на денну поверхню і пройдена між горизонтами з метою пересування людей, провітрювання, перепуску корисних копалин або породи, доставки матеріалів та устаткування на підповерх та інше. (На шахтах часто підняттєві називають гезенками, що зовсім не відповідає дійсності).

Гезенк (від німецького senken або gesenken – опускатися) – це виробка, яка проходиться зверху вниз. (Підняттєвий, як правило, проходять знизу-вгору).

Залежно від функцій, які вони виконують, підняттєві називають: ходовими, вентиляційними, перепускними, відрізними, матеріальними. Часто один підняттєвий виконує декілька функцій: пересування людей, провітрювання, доставка матеріалів тощо.

Підняттєві звичайно проходять прямокутної або круглої форми у поперечному перерізі і, залежно від функцій, які вони виконують, відповідним чином устатковують. Наприклад, у ходовому підняттєвому роблять запобіжні помости і драбини, верхню частину перепускного підняттєвого перекривають грохотною решіткою з метою безпеки і запобігання попадання крупних кусків, а в нижній частині будують вантажний пристрій – люк.

У блоках із великими запасами корисних копалин матеріальні підняттєві устатковують ліфтовими підйомниками для підйому та спуску людей, доставки матеріалів та устаткування.

У гірничих виробках розрізняють такі елементи: устя – початок виробки, вибій – кінець виробки, у горизонтальних виробках називають: бокові вертикальні стінки – боками, низ виробки – підошвою, а верх – покрівлею.

Гірничі виробки проходять різної форми поперечного перерізу: прямокутного, трапецієвидного, куполоподібного (склепіння), підковоподібного, круглого і рідко еліптичного.

Форму поперечного перерізу виробки вибирають залежно від напрямку і величини гірничого тиску і типу кріплення, яке застосовується. Наприклад, дерев’яне кріплення потребує прямокутної або трапецієвидної форми поперечного перерізу, а бетонне кріплення – круглої або у вигляді склепіння.

Розміри поперечного перерізу гірничих виробок визначають, виходячи з умов розміщення устаткування, пристроїв, які б могли працювати без порушень правил безпеки.

 

Предыдущая статья:Горизонтальні гірничі виробки Следующая статья:Вертикальні стволи шахт
page speed (0.055 sec, direct)