Всего на сайте:
210 тыс. 306 статей

Главная | Экономика

Ставка процента  Просмотрен 167

Як ми бачили, люди, за інших рівних, завжди цінують теперішні блага вище, ніж майбутні. Проте відносна психічна інтенсивність цієї відмінності в суб'єктивних оцінках різних людей дуже неоднакова і в залежності від обставин може значно змінюватися на протягом життя однієї людини. Ця відмінність психічної інтенсивності суб'єктивних оцінок справжніх благ порівняно з майбутніми благами, відмінність на шкалі цінностей кожного діючої людини, означає, що на ринку, що включає безліч економічних агентів, кожний з яких відрізняється власними, причому відмінними тимчасовими уподобаннями, виникає і множина можливостей для взаємовигідного обміну.

Притаманні підприємництву пильність і творча енергія породжують процес, що веде до встановлення ринкової ціни на справжні блага відносно до благ майбутнім. З погляду австрійської школи, ставка процента - це ринкова ціна поточних благ, виражена через майбутні блага.

Таким чином, ставка відсотка - це ціна, встановлена на ринку, де постачальниками або продавцями справжніх благ є ті, хто зберігає; тобто ті, хто відносно більше готовий відмовитися від негайного споживання заради більш цінних благ у майбутньому. Покупцями справжніх благ виступають ті, хто негайно споживає товари та послуги (будь то робітники, власники природних ресурсів, капітальних благ або якогось поєднання того й іншого). Ринок теперішніх та майбутніх благ, на якому встановлюється ставка відсотка, охоплює всю виробничу систему суспільства. Тут ті, хто робить заощадження, або капіталісти, відмовляються від негайного споживання і поставляють теперішні блага власникам первинних факторів виробництва (робітникам і власникам природних ресурсів) і власникам капітальних благ в обмін на право повної власності на імовірно цінніші споживчі (і капітальні) блага в майбутньому, коли вони будуть проведені.

Таким чином, чим більша пропозиція або обсяг продажів теперішніх благ на ринку, тим, за інших рівних, нижче їх ціна, виражена в майбутніх благах, і відповідно тим нижче ринкова ставка відсотка. Для підприємців це служить вказівкою на те, що існує більша кількість справжніх благ, що дозволяє їм зробити ці етапи більш продуктивними. Чим менше заощаджень, тобто чим менше, при інших рівних, готовність економічних агентів відмовитися від негайного споживання в сьогоденні, тим вище ринкова ставка відсотка. Відсоткова ставка повідомляє підприємцям, які нові виробничі етапи або інвестиційні проекти вони не можуть і не повинні здійснювати, а які можуть і повинні, щоб підтримувати узгодженість поведінки споживачів, інвесторів і тих, хто робить заощадження, і уникати того, щоб різні етапи виробництва залишалися занадто короткими або надмірно подовжуються

 

Предыдущая статья:Людська діяльність як послідовність суб'єктивних етапів Следующая статья:ВИСНОВКИ. Маржиналізм був революцією у світовій економічній науці. Він був зумов..
page speed (0.0104 sec, direct)