Всего на сайте:
236 тыс. 713 статей

Главная | Биология, Зоология, Анатомия

Підклас плодосумчасті – Carpoascomycetidae  Просмотрен 371

Представники цього підкласу характеризуються наявність плодових тіл, в яких знаходяться сумки. Плодові тіла утворюються за рахунок щільного сплетіння гаплоїдних та дікаріонних (двоядерних) гіф, які називають тако аскогенними.Плодові тіла (аскокарпи) бувають трьох типів: замкнені – клейстотеції, напівзамкнені – перитеції, незамкнені – апотеції.

До грибів-паразитів відноситься рід Claviceps (чорні ріжки, ріжки, спорынья). Більшість представників роду паразитує на злаках (культивованих – жито, пшениця, ячмінь, та дикорослих – тимофіївка, пирій).

Найбільш поширеним та практично значущим є ріжки пурпурові (спорынья пурпурная) C. purpurea. Так восени на злакових рослинах утворюються склероції – ріжки, темно-фіолетові ззовні та білі всередині, які представляють собою міцелій гриба (зневоднені гіфи) в стадії спокою. На зиму склероції випадають із злаків на грунт і вньому зимують. Невесні в грунті склероції проростають, утворюють нитчасті вирости, які несуть голівки – строми. В цих стромах в результаті статевого процесу утворюються плодові тіла – перитеції, заповнені довгими кульковидними сумками (асками). В них містяться нитчасті аскоспори, спори статевого розмноження. Дозрівання спор відбувається в результаті мейозу під час цвітіння злаків. Спори активно викидаються та розносяться за допомогою вітру, потрапляють на маточку квітуючого злаку та проростають. Утворюється міцелій, проростає в зав’язь маточки та руйнує її. На кінчиках гіфів міцелію відокремлюються конідії – спори безстатевого розмноження, тобто настає конідіальне спороношення. При цьому гіфи виділяють крапельки солодкої рідин «медової роси». Комахи переносять конідії на квіти сусідніх рослин та заражають їх.

Склероції містять високотоксичні алкалоїди, які викликають отруєння. Такі алкалоїди, як ерготамін, ергометри широко використовуються в сучасній медицині для лікування серцево-судинних, нервових та інших захворювань.

Відкриті плодові тіла – апотеції – зустрічаються у таких представників, як сморжі (сморчки) Morxella та зморшки (строчки) Gyromitra. Відкриті плодові тіла цих грибів звичайно бокаловидної або блюдце видної форми, розміром від 0,1 до 10 см та різноманітного забарвлення, від яскраво-червоного або червоного до коричневого або чорного. Верхній шар, гіменій, містить велику кількість сумок. Плодові тіла грибів цієї групи складаються із стерильної ніжки та складчастої або лопатевої шапки. Зморшки та сморжі – умовно їстівні гриби, які потребують спеціальної обробки перед вживання в їжу.

Предыдущая статья:Підклас голосумчасті – Hemiascomycetidae. Следующая статья:ВІДДІЛ БАЗИДІОМІКОТИ – BASIDIOMYCOTA
page speed (0.0091 sec, direct)