Всего на сайте:
210 тыс. 306 статей

Главная | Право

Види ліцензій на ПЗ  Просмотрен 1061

Приведений нижче перелік репрезентує основні типи ліцензій на програмне забезпечення, що використовуються у світі за класифікацією, наведеною на Інтернет-ресурсах неурядової некомерційної організації Open Software Foundation (Фундація Відкритого програмного забезпечення) з посиланням на Microsoft:

  • Commercial (Комерційна) — Закрите, Власницьке або Пропрієтарне ПЗ
  • Trial Software — ПЗ, яке працює лише певний проміжок часу)
  • Non-Commercial Use — Для некомерційного використання
  • Shareware — ПЗ, придбання якого не є обов'язковим
  • Royalty-free binaries, «Freeware» Безкоштовне, без доступу до коду
  • Royalty-free libraries — Безкоштовні програмні бібліотеки, без доступу до коду
  • Open Source, BSD-Style — Відкрите, за ліцензією, запропонованою розробниками BSD
  • Open Source, Apache Style — Відкрите, за ліцензією, запропонованою розробниками Apache
  • Open Source, Linux/GNU style — Відкрите, за ліцензією, Linux та GNU

Програмне забезпечення захищене від несанкціонованого копіювання законами про авторські права. Закони про авторські права передбачають збереження за автором (видавцем) програмного забезпечення декількох виключних прав, одне з яких — право на виробництво копій програмного забезпечення.

Придбання програмного продукту — це придбання ліцензії (права) на його використання. Для кожної використовуваної програми необхідна ліцензія. Умови ліцензії фіксуються в ліцензійній угоді кінцевого користувача (EULA — End User License Agreement).

Ліцензійні права, на практиці, розрізняються для різних категорій продуктів:

· Персональні операційні системи, настільні додатки, ігри, мультимедійні програми ліцензуються за наступним принципом — одна ліцензія на один комп'ютер. Не має значення, скільки фізичних осіб використовує комп'ютер.

· Засоби розробки ліцензуються за принципом одна ліцензія для однієї фізичної особи.

Серверні продукти передбачають у загальному випадку дві схеми ліцензування: ліцензування сервер/клієнт (серверна ліцензія для встановлення на сервер плюс клієнтські ліцензії для пристроїв чи користувачів, які звертаються до служб сервера) Модель ліцензування «ліцензія на сервер + ліцензія CAL + додаткова ліцензія External Connector

Згідно з цією моделлю, мережа, що базується на серверних продуктах Microsoft, потребує, принаймі, одну серверну ліцензію і зазвичай більшу кількість ліцензій клієнтського доступу (Client Access License, CAL).

Серверна ліцензія — це документ (не програмне забезпечення), який:

· Необхідний для кожного сервера під керуванням серверного ПЗ Microsoft.

· Дає право ліцензіату використовувати (встановлювати і експлуатувати) серверне ПЗ Microsoft на одному сервері.

Ліцензія клієнтського доступа — офіційний документ (не програмне забезпечення), який дає право користувачу здійснювати доступ до сервера в мережі.

Клієнтська ліцензія потрібна:

· Для здійснення доступу до сервера з пристрою в мережі, або віддаленого, незалежно від ОС, що використовується.

· Для використання базових служб серверів (детальніше див. описи окремих продуктів в наступних розділах).

Ліцензія External connector — офіційний документ (не програмне забезпечення), який дає право зовнішнім користувачам (замовникам і бізнес партнерам) компанії здійснювати доступ до служб серверного програмного забезпечення організації.

Ще один вид ліцензії – ліцензування на процесор (процесорна ліцензія для кожного процесора сервера). Модель ліцензування на процесор оптимізована для використання серверного ПЗ в середовищі Інтернет — клієнт придбає процесорну ліцензію (Processor License) для кожного процесора сервера і отримує право доступу необмеженої кількості користувачів до служб даного серверу. При цьому це можуть бути як внутрішні користувачі (співробітники організації), так і зовнішні користувачі.

Введення процесорної ліцензії істотно спрощує процедуру розрахунку потреб в ліцензіях. Більше немає необхідності розраховувати кількість одночасних звернень до серверу і розрізняти внутрішніх і зовнішніх користувачів.

В цій моделі немає визначення серверної, клієнтської ліцензій і ліцензії External Connector. Ліцензується використання серверного продукту на кожному процесорі сервера.

Процесорні ліцензії можуть бути придбані лише для тих процесорів сервера, які фактично використовуються всіма операційними системами серверу, на якому встановлене серверне ПЗ:

· У випадках, коли використовується технологія розбиття або подібна технологія, при якій на кожному розділі (partition) встановлюється окрема операційна система, і певна операційна система може не використовувати всі процесори сервера.

· Якщо який-небудь з процесорів серверу не підтримується всіма операційними системами, для такого процесора немає необхідності купувати процесорну ліцензію. Тобто процесорна ліцензія потрібна для кожного процесора, доступ до якого здійснюють всі операційні системи серверу, на якому встановлено серверне ПЗ.

Будь-яка кількість копій серверного продукту може встановлюватися на сервері, за умови, що для кожного процесора придбана процесорна ліцензія:

· Якщо на одному сервері встановлюється декілька копій серверного програмного забезпечення, які використовують одні й ті ж процесори сервера, немає необхідності купувати окрему ліцензію для кожної копії серверного продукту.

· Клієнти можуть встановлювати і використовувати будь-яку кількість копій серверного продукту на будь-якому процесорі, для якого існує процесорна ліцензія на серверний продукт.

Більшість ліцензійних угод прямо забороняють передачу програмного забезпечення в тимчасове користування чи надання в оренду. У тому випадку, якщо бізнес компанії, що закуповує ПЗ Microsoft, зв'язаний з орендою або прокатом комп'ютерів і програмного забезпечення (наприклад, лізингова чи компанія комп'ютерний клуб), можливе підписання спеціальної угоди, що розширює права користувача, надані стандартними ліцензійними угодами.

Права на використання програмного забезпечення можуть бути однократно передані іншій особі на постійній основі за умови, що передається продукт повністю (включаючи всі попередні версії продукту, якщо нові версії купувалися як оновлення). При цьому новий користувач продукту повинен прийняти умови угоди EULA, у протилежному випадку передача ліцензії не може бути здійснена. При передачі прав колишній користувач продукту повинен видалити продукт зі свого комп'ютера. Усі продукти, придбані у вигляді OEM-версій, а також операційні системи, придбані за програмами корпоративного ліцензування, можуть бути передані тільки разом з обладнанням, на яке вони були встановлені.

Існує кілька різних способів придбання ліцензій:

· Full Package Product (FPP) - ліцензія, носій і документація упаковані в барвисту коробку, продається в роздрібній мережі.

· Original Equipment Manufacturer (OEM) - ліцензія на програмне забезпечення для продажу разом з новим комп'ютерним обладнанням.

· Програми ліцензування для організацій.

 

Предыдущая статья:Авторський договір: поняття, форма, зміст Следующая статья:Державна реєстрація виробників і розповсюджувачів програмного забезпечення
page speed (0.0112 sec, direct)